W toku spotkań negocjacyjnych Agnieszka Piksa, artystka sztuk wizualnych i rysowniczka, opracuje wspólnie z uczestnikami publikację komiksową, stanowiącą rodzaj namysłu nie tyle nad tym, co utracone w relacji człowieka z przyrodą, ale ukierunkowaną prospektywnie na to, co można jeszcze uratować i naprawić.
Zapraszamy do udziału w warsztatach koncepcyjnych z artystką – i Wy możecie stać się współautorkami_ami tego wizualnego przewodnika!
Na Re-connecting zapraszamy do Domu Utopii w terminach:
14.05
15.05
21.05 (debata koncepcyjna w ramach Kraków Zine Festival – gościnnie w Składzie Solnym)
1.07
2.07
3.07
Zawsze w godz. 10:00-14:00
Działanie inicjuje serię Warsztaty Solidarności Międzygatunkowej:
Kim są dziś mieszkańcy / mieszkanki Nowej Huty? Zadając sobie takie pytanie postanowiliśmy podjąć wyzwanie aktualizację tego pojęcia, uwzględniając nie tylko literalnie rozumianych nowych mieszkańców coraz bardziej wielokulturowej społeczności dzielnicy ale też, a może przed wszystkim – uwzględniając inne gatunki, współzamieszkujące z nami nowohucką przestrzeń a dotychczas pomijane w antropocentrycznej narracji.
Rozpisany na szereg spotkań, warsztatów, działań performatywnych, wystawienniczych program badawczy Warsztaty Solidarności Międzygatunkowej będziemy realizować przy zaangażowaniu artystek i artystów, badaczek i badaczy, hobbystów – fascynatów i fascynatek nowohuckiej fauny i flory i nie tylko.
Kurator serii: Łukasz Trzciński
Agnieszka Piksa – artystka sztuk wizualnych, rysowniczka, autorka komiksów, ilustracji i murali. Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Universitatea de Artă și w Rumunii. W swoich pracach cytuje literaturę piękną na równi z naukową, grając znaczeniami i nieporozumieniami. Interesuje ją zarówno tradycyjna narracja, jak i eksperymenty lingwistyczne. Jej prace reprezentowały Polskę podczas 31. Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 2015 została nagrodzona w VII edycji konkursu “Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank”. Mieszka i pracuje w Krakowie.
rys. Agnieszka Piksa