Środowisko dzisiejszych miast staje nieustannie w obliczu narastającej presji i wysiłków ukierunkowanych na maksymalizację gospodarczej i politycznej eksploatacji. Dystopijna wizja struktury miejskiej, w której nie będzie można wykonywać żadnych swobodnych gestów i wykorzystywać przestrzeni publicznej do działań poetyckich, staje się coraz bardziej realna, chyba że wspólnie zawalczymy o jej odzyskanie.
Tomáš Moravec wkracza w różne miejsca Krakowa – place budowy, nieużytki, przestrzeń utraconą, tereny o ambiwalentnym statusie, aby odkrywać ich potencjał w kategorii wyobrażeniowych pejzaży miejskich. Miejsca, które zwracają jego uwagę często nie mają stałego charakteru, a tym samym moment wyobrażeniowy, który oferują jest ulotny – w każdej chwili mogą zostać pokryte nową warstwą procesu transformacji miasta. Miasto można zatem czytać w odniesieniu do Andreasa Huyssena jako nieustannie przepisywany / nadpisywany palimpsest, miejski pergamin wielokrotnego użytku.
Artysta umieścił nad każdą z lokalizacji wirtualne teksty, które – za pośrednictwem urządzeń cyfrowych – można zobaczyć jako heterotopiczną mapę.
Spowalniając doświadczanie, osoba artystyczna: Tomáš Moravec, 15.07.2023, fot. Artur Rakowski
Zapraszamy do indywidualnych spacerów po dzielnicy i hybrydowego spotkania z transformującym krajobrazem. Rozmieszczone na terenie dzielnicy przez artystę prace dostępne są w rozszerzonej rzeczywistości. Pobierz i wydrukuj zamieszczoną poniżej mapkę lub skorzystaj z kodów QR i koordynatów.
JAK KORZYSTAĆ? – rozszerzona rzeczywistość działa na mobilnych urządzeniach Apple oraz Samsung S21 i S22, a także Google Pixel 6 i 7 – wprowadź do Google Maps koordynaty miejsca i udaj się jak najbliżej wyznaczonego punktu, nie wyłączając lokalizacji – w przeglądarce wprowadź adres internetowy miejsca i jeśli to konieczne pobierz aplikację Adobe Aero – otwórz link w aplikacji (możesz skorzystać z kodu QR) i obserwuj otoczenie za pośrednictwem urządzenia mobilnego
Tomáš Moravec (*1985) – artysta wizualny mieszkający w Pradze. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Pradze w Pracowni Pracy Intermedialnej Jiříego Příhody gdzie realizuje program doktorancki. We wspólnych projektach z Matejem Al-Ali, Petrem Dubem i Romanem Štětiną bada różne formy współpracy artystycznej i krytycznej interwencji w przestrzeń publiczną.
Realizacja sfinansowana ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach Visegrad Artist Residency – Visual and Sound Arts
#newsletter
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu obsługi sesji i statystyk odwiedzin. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym.
Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki. Przeczytaj naszą politykę prywatności i dowiedz się, jak chronimy dane osobowe.ZgodaPolityka prywatności