W Polsce występuje ok. 30 gatunków nietoperzy, część z nich zasila faunę miejską stanowiąc istotny element ekosystemu, m. in. przyczyniając się do redukcji owadów uznawanych przez człowieka za natrętne.
Objęte ochroną potrzebują również naszej ochrony – postępująca redukcja starodrzewu w mieście anihiluje ich naturalne siedliska, a termomodernizacja budynków zamyka dostęp do przestrzeni alternatywnych – strychów i piwnic.
Nietoperzy będziemy poszukiwać za pomocą detektorów ultrasonicznych, zainicjujemy też akcję budowania i montażu budek dla nietoperzy.
Prowadzenie: dr Andrea Pereswiet-Soltan – realizuje warsztaty i seminaria w Wenecji, Padwie i Ferrarze, jest cenionym chiropterologiem w świecie naukowym. Przemierza trudno dostępne jaskinie i wysokie góry, obserwuje nietoperze i uczy na ich temat. W Krakowie ze studentami biologii prowadzi wieloletni monitoring nietoperzy w parkach miejskich.
Współpraca merytoryczna: dr Barbara Miękina
Cykl realizowany w partnerstwie z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.W ramach serii: Warsztaty solidarności międzygatunkowej.
Kim są dziś mieszkańcy i mieszkanki Nowej Huty? Postanowiliśmy podjąć się aktualizacji ich status, uwzględniając nie tylko antropocentryczną perspektywę dzielnicy, ale też – a może przede wszystkim – współzamieszkujące nowohucką przestrzeń inne gatunki. Takie szerokie spojrzenie było do tej pory pomijane w dyskursie dotyczącym Nowej Huty. Program badawczy został rozpisany na szereg spotkań, warsztatów, działań performatywnych i wystawienniczych, które zrealizujemy przy zaangażowaniu artystek i artystów, badaczek i badaczy, hobbystów – fascynatów i fascynatek nowohuckiej fauny i flory i nie tylko.
kurator cyklu: Łukasz Trzciński