fot. Liliana Zeic – Sourcebook no 36 – Przydatne wiązania
Liliana Zeic łączy teoretyczny namysł i praktyczne badania oscylując wokół wsparcia przyrody dla rozwoju queerowych form życia, poszukiwania nowych form opowiadania o cielesnych sposobach przetwarzania doświadczeń traumy czy stresu, oraz doświadczania samej queerowości, rozumianej jako niezgody na społecznie, kulturowo i patriarchalnie ustalone normy. W ramach rezydencji artystki w Domu Utopii będziemy się przyglądać badawczo roślinom traktując je jako autonomiczne i podmiotowe. Zastanowimy się w jaki sposób możemy przebywać z roślinami nie używając ich tylko do opowiada nia ludzkich opowieści i nie traktując ich tylko jako metaforę?
Jak można, wyobrazić sobie wspólnotę nie tylko ludzką? Czy wspólnota queerowa: wspólnota wszystkich tych, które i którzy są na marginesie tego co nazywamy „normą”, może wymykać się także kategoriom gatunkowym i rozszerzać na to co nieludzkie? Na to co roślinne, płynne, agrarne, wychodzące z ziemi?
08.07 SOBOTA / 17:00–18:30
ROŚLINNY FEMINIZM, ROŚLINNY QUEER
15.07 SOBOTA / 17:00–19:00
ROZWIJANIE QUEEROWYCH FORM ŻYCIA. OPOWIADANIE RAZEM Z ROŚLINAMI
21.07 PIĄTEK / 17:00–18:30
CIAŁO ROŚLINNE – CIAŁO LUDZKIE
Zapisy na wydarzenie przyjmujemy pod adresem rezerwacja@domutopii.pl lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Teatru Łaźnia Nowa.
Liliana Zeic – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jej prace pokazywane były na ponad 130 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Część z nich znajduje się w kolekcjach publicznych m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Współczesnym Wrocław i Galerii Miejskiej Arsenał. W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności oraz czerpie ze swoich doświadczeń wychowywania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.