“Zdrowie psychiczne w XXI w.” – projekcja filmu i spotkanie z Bogdanem de Barbaro

  • piątek 15.03.2024
  • godzina: 17:00 - 20:00

Zapraszamy na cykl spotkań i warsztatów z psychoterapeutkami i psychoterapeutami, podczas których będziemy zachęcać do troski o zdrowie psychiczne i emocjonalne, a także inspirować do rozwoju świadomości i uważnego wsłuchania się w swoje ciało. 

Trudności psychiczne i emocjonalne mogą przybrać różną formę i natężenie. Niektórzy potrafią wołać o pomoc, inni cierpią w samotności. Co stoi na przeszkodzie do zrobienia pierwszego kroku, w stronę znalezienia wsparcia? Po co podejmować wysiłek psychoterapii? Czym w ogóle jest ten proces?

Inspiracją cyklu jest spektakl „Padało” w reżyserii Anny Gryszkówny, który można zobaczyć w Teatrze Łaźnia Nowa (zachęcamy do zobaczenia spektaklu przed warsztatami, nie jest to jednak warunek konieczny do udziału w nich). 


Na jakie niebezpieczeństwa naraża naszą psychikę XXI wiek? Jak możemy sobie z nimi poradzić? Czy żyć dobrze można się nauczyć? Jak rozmawiać ze sobą i z ludźmi wokół? Do kiedy jest smutek, a od kiedy może pojawić się depresja? Gdy świat staje na głowie, może potrzebna jest mu psychoterapia? 

To część pytań, które można odnaleźć w najnowszej książce prof. Bogdana de Barbaro pt. „Po co światu psychoterapia”. 15 marca w Domu Utopii będzie je można zadać osobiście. 

Rozmowę, której głównym tematem będzie troska o zdrowie psychiczne w XXI wieku, poprowadzi Katarzyna Kubisiowska, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka wielu książek. W tym m.in. wydanej w ubiegłym roku „Się żyje. Kora. Biografia”.

Spotkanie poprzedzi projekcja filmu „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego. Początek o godz. 17:00 (bilet na film uprawnia również do wejścia na spotkanie). 

Prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, psychoterapeuta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993 – 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ. W latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie. Jest autorem, współautorem i redaktorem artykułów oraz książek z zakresu psychiatrii i psychoterapii, m.in. „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii” (z Szymonem Chrząstowskim), Wyd. UJ 2011, „Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem” (z Wojciechem Drathem) Wyd. UJ 2022, „Po co światu psychoterapia” wyd. Mando 2023.

Film dokumentalny Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, to poruszające studium trudnej miłości matki i córki. 

Bohaterkami filmu są Hania i Ewa, matka i jej dwudziestokilkuletnia córka, które zgłaszają się na psychoterapię do prof. Bogdana de Barbaro. Dokument jest relacją z pięciu kolejnych sesji terapeutycznych. Paweł Łoziński przygląda się z kamerą procesowi, podczas którego bohaterki uczą się, jak ze sobą rozmawiać, żeby wzajemnie się nie ranić. Dzięki uważnej obecności terapeuty, krok po kroku starają się znaleźć odpowiednie słowa i naprawić dotychczasową relację. Film będzie emitowany z angielskimi napisami.

Reżyseria: Paweł Łoziński

Występują: Ewa Szymczyk, Hanna Maciąg, Bogdan de Barbaro

Wejściówka na projekcję i spotkanie, w cenie 15 zł, dostępna jest TUTAJ.

Bilet na samo spotkanie można kupić, w cenie 10zł, TUTAJ.

Grafika: materiały dystrybutora

Kup bilet
Print this page

Podobne wydarzenia

26/04
18:00
13/04
10:30
“Uważne ucieleśnienie” – warsztaty pracy z ciałem
Podczas warsztatu „Uważne ucieleśnienie” będziemy mieli
03/04
18:00
Spotkanie z Mią Döring
Spotkanie z Mią Döring, pisarką i psychoterapeutką
08/03
17:00
Każdy deszcz się kiedyś kończy – warsztaty terapeutyczne
Punktem wyjścia do warsztatu będzie historia bohaterki spektaklu
#newsletter
Bądź na bieżąco