Zapraszamy na cykl spotkań i warsztatów z psychoterapeutkami i psychoterapeutami, podczas których będziemy zachęcać do troski o zdrowie psychiczne i emocjonalne, a także inspirować do rozwoju świadomości i uważnego wsłuchania się w swoje ciało.
Trudności psychiczne i emocjonalne mogą przybrać różną formę i natężenie. Niektórzy potrafią wołać o pomoc, inni cierpią w samotności. Co stoi na przeszkodzie do zrobienia pierwszego kroku, w stronę znalezienia wsparcia? Po co podejmować wysiłek psychoterapii? Czym w ogóle jest ten proces?
Inspiracją cyklu jest spektakl „Padało” w reżyserii Anny Gryszkówny, który można zobaczyć w Teatrze Łaźnia Nowa (zachęcamy do zobaczenia spektaklu przed wydarzeniami z naszego cyklu).
Każdego dnia atakują nas dziesiątki złowrogich newsów, które powodują, że czujemy się coraz mniej bezpieczni. Wojna za naszą wschodnią granicą skutecznie wzmaga lęki i poczucie bezradności. Jesteśmy przemęczeni i przeciążeni. Wielu z nas marzy o tym, żeby uciec stąd jak najdalej. To wszystko ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. W jaki sposób możemy sobie poradzić i wesprzeć swoje rozwibrowane emocje? Czy jedyną formą wsparcia w tej sytuacji może być psychoterapia? Co zrobić, kiedy nie mamy do niej w tej chwili dostępu? To tylko część pytań, które zadamy profesorowi Bogdanowi de Barbaro, podczas kolejnego spotkania w Domu Utopii. Rozmowę poprowadzi Olga Brzezińska.
Prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, psychoterapeuta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993 – 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ. W latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie. Jest autorem, współautorem i redaktorem artykułów oraz książek z zakresu psychiatrii i psychoterapii, m.in. „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii” (z Szymonem Chrząstowskim), Wyd. UJ 2011, „Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem” (z Wojciechem Drathem) Wyd. UJ 2022, „Po co światu psychoterapia” wyd. Mando 2023.
Olga Brzezińska – prezeska Fundacji Miasto Literatury, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Akademii Teatralnej w Warszawie, Dyrektorka Programowa Leadership Academy for Poland. Menadżerka kultury, pomysłodawczyni, współtwórczyni i organizatorka wydarzeń artystycznych, literackich i edukacyjnych, publicystka i autorka podcastu „Nowy Stan Skupienia” (Liberte!Talks). Kuratorka cyklu literackiego „Widok z dachu świata” w Domu Utopii.