„Ten świat jest opętańczo piękny – nie dlatego, że taki jest, ale że ja go tak widzę” –przypisywane Hrabalowi słowa to potrzebna odpowiedź na trwający czas kryzysów i niepewności. Pomiędzy kruchą równowagą a wszechogarniającym chaosem jest przestrzeń na wytchnienie, małą stabilizację, okruch optymizmu. Tę przestrzeń zagospodarowuje literatura – dobre i mądre słowo, ćwiczenie z wyobraźni i uważnego patrzenia. W kolejnym już roku wspólnie ze znakomitymi polskimi autorkami i autorami roztoczymy Widok z dachu świata – literacki cykl na metaforycznym dachu świata i całkiem dosłownym dachu Domu Utopii, skąd widać więcej!
Z Tomaszem Stawiszyńskim porozmawiamy o tym, jak nie ulec bezradności i nie dać się ściągnąć w dół czarnowidztwa, pesymizmu i gniewu w czasach chaosu. Marek Styczyński podpowie receptę na życie, oparte na szlachetnej prostocie, szacunku do Ziemi i budowaniu głębokich relacji z innymi. Barbara Sadurska wskaże drogi ucieczki przed cierpieniem w świat marzeń, a Filip Springer opowie o łagodności otaczającego nas pejzażu i ukojeniu płynącym z bycia jego częścią.
Zapraszam na Widok z dachu świata – spotkania z literaturą, która pozwala zachować równowagę w zwariowanym, choć opętańczo pięknym świecie!
Olga Brzezińska
kuratorka cyklu
Piątek, 7 lipca / 20:30
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor bestsellerowych książek: „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), „Ucieczka od bezradności” (2021), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Reguły na czas chaosu” (2022), „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022) oraz „Spotkanie z Filozofią” (2023). W radiu TOK FM prowadzi „Godzinę filozofów”. Twórca podcastu „Skądinąd” dostępnego m.in. na platformach Spotify, Apple Podcast i Google Podcast. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org.
Zdjęcie z poprzedniej edycji cyklu „Widok z dachu świata” – fot. Bartosz Siedlik.
Zdjęcie Tomasza Stawiszyńskiego – fot. Karol Paciorek.