„Ten świat jest opętańczo piękny – nie dlatego, że taki jest, ale że ja go tak widzę” –przypisywane Hrabalowi słowa to potrzebna odpowiedź na trwający czas kryzysów i niepewności. Pomiędzy kruchą równowagą a wszechogarniającym chaosem jest przestrzeń na wytchnienie, małą stabilizację, okruch optymizmu. Tę przestrzeń zagospodarowuje literatura – dobre i mądre słowo, ćwiczenie z wyobraźni i uważnego patrzenia. W kolejnym już roku wspólnie ze znakomitymi polskimi autorkami i autorami roztoczymy Widok z dachu świata – literacki cykl na metaforycznym dachu świata i całkiem dosłownym dachu Domu Utopii, skąd widać więcej!
Z Tomaszem Stawiszyńskim porozmawiamy o tym, jak nie ulec bezradności i nie dać się ściągnąć w dół czarnowidztwa, pesymizmu i gniewu w czasach chaosu. Marek Styczyński podpowie receptę na życie, oparte na szlachetnej prostocie, szacunku do Ziemi i budowaniu głębokich relacji z innymi. Barbara Sadurska wskaże drogi ucieczki przed cierpieniem w świat marzeń, a Filip Springer opowie o łagodności otaczającego nas pejzażu i ukojeniu płynącym z bycia jego częścią.
Zapraszam na Widok z dachu świata – spotkania z literaturą, która pozwala zachować równowagę w zwariowanym, choć opętańczo pięknym świecie!
Olga Brzezińska
kuratorka cyklu
Piątek, 30 czerwca / 20:30
Marek Styczyński – leśnik i ekspert w dziedzinie ekologii terenów górskich. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się etnobiologią w kontekście poszukiwań głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną i sztuką współczesną, a żywym środowiskiem naturalnym. Zawodowo zajmuje się gatunkową ochroną roślin i zwierząt, rezerwatami przyrody i europejską siecią obszarów Natura 2000. Specjalizuje się w etnobotanice i permakulturze. Jest autorem i współautorem przewodników po Karpatach oraz książek: „Ucho jaka. Muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe” (wraz z Anną Nacher, 2003), „Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów” (2012), „Vággi Várri. W tundrze Samów” (wraz z Anną Nacher, 2013), „Ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowowschodniej” (2023).
Zdjęcie z poprzedniej edycji cyklu „Widok z dachu świata” – fot. Bartosz Siedlik.
Zdjęcie Marka Styczyńskiego – archiwum prywatne pisarza.