Weekend seniora z kulturą: Krajobraz z utopią

  • piątek 29.09.2023
  • godzina: 17:30 - 20:30

Uwaga seniorzy z Nowej Huty! Zapraszamy Was serdecznie na wizytę w Domu Utopii i Teatrze Łaźnia Nowa. Spotkajmy się 29 września o godz. 17.30 w Domu Utopii (os. Szkolne 26 a)

Krajobraz z utopią 

oprowadzanie po Domu Utopii i spektakl “Materiały do Medei” w Teatrze Łaźnia Nowa

piątek 29.09.2023 r.

oprowadzanie: 17:30-18:30 (Dom Utopii, os. Szkolne 26a)

spektakl: 19:00 (Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25)

 

Słysząc słowo „utopia”, wiele osób myśli, że to coś nierealnego. Tymczasem utopia – według zamysłu Thomasa More’a – to jest po prostu dobre miejsce. Budowane na sprawiedliwości, solidarności i równości. Na podobnych ideach oparto budowę Nowej Huty. Ludzie dostali szansę na własny dom. Nowa Huta jest idealnym miejscem do stworzenia nowoczesnego centrum edukacyjnego, jakim jest powstały w sercu osiedla Szkolnego przy Teatrze Łaźnia Nowa: Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii.

Założyciele Teatru Łaźnia Nowa – Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, stworzyli dodatkowe 2200 m2 kreatywnej przestrzeni dla mieszkańców Nowej Huty. Projekt obejmuje nowoczesne sale multimedialne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań, rezydencje artystyczne oraz strefę ruchu i odpoczynku. To miejsce spotkań mieszkańców z artystami, amatorów z profesjonalistami, którzy przyjeżdżają tu z różnych stron Polski, z innych krajów. Razem tworzą, myślą, współodczuwają i działają.

Tu realizowana jest pozateatralna linia programowa Łaźni Nowej: warsztaty, koncerty, performance, pokazy filmowe, dyskusje społecznego uniwersytetu, spotkania literackie, działania łączące w sobie nowatorskie pomysły, formy i idee. Przebudowa i aranżacja dawnego skrzydła budynku Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 nawiązuje do historii miejsca i industrialnej przeszłości dzielnicy oraz nieodległego kombinatu. Na dachu Domu Utopii stoi jednak Fontanna Przyszłości, czyli figura sikającego Lenina, która symbolizuje potrzebę oderwania się i zdystansowania od historii, a także odważnego spojrzenia w przyszłość.

29 września zapraszamy na oprowadzanie po Domu Utopii i spektakl w Teatrze Łaźnia Nowa.

17:30–18:30 – oprowadzanie po przestrzeniach Domu Utopii prowadzone będzie przez Marlenę Nikody 

Możliwość zajrzenia do pracowni artystycznych, gdzie powstają obiekty tworzone przez osoby rezydenckie, m.in. „niemalarskie obrazy” czy ceramiczne ollasy, oraz pracowni rzemieślniczych, gdzie mieszkańcy i mieszkanki recyklingowo przetwarzają wytworzone przez teatr banery w nowe przedmioty, takie jak: fartuchy kuchenne, pluszowe koce, banerowe torby. Odwiedzający Dom Utopii będą mieli okazję zapoznać się z prezentowanymi pracami Dno jest lustrem Szymona Kobylarza, Flaga „JUTRO” Mauritsa Boettgera, Konstrukcje spawane – protezy dla roślin i zwierząt Krzysztofa Maniaka.

Na gości czekać będą herbaty i relaks w przestrzeni czytelni Domu Utopii, połączony z prezentacją jej dostępnych dla mieszkańców zbiorów. W Utopijnej Czytelni znajdą publikacje z dziedziny sztuki współczesnej i szeroko pojętej humanistyki. Wśród nich m.in. katalogi wystaw, monografie artystów, albumy oraz opracowania naukowe z zakresu sztuki współczesnej, teatrologii, kulturoznawstwa i filozofii. W czytelni nie zabraknie również autorek i autorów, którzy rok temu gościli w Domu Utopii podczas cyklu spotkań literackich „Widok z dachu świata”, m.in. książki Elżbiety Łapczyńskiej i Igora Jarka, Mikołaja Grynberga i Łukasza Barysa, a także Barbary Sadurskiej i Filipa Springera. W zbiorach znajdują się również czasopisma, takie jak „Autoportret”, „Notes na 6 Tygodni”, „Szum” czy „Herito”.

Oprowadzanie jest bezpłatne.

Po oprowadzaniu, o godzinie 19:00 zapraszamy na spektakl w Teatrze Łaźnia Nowa pt. “Materiały do Medei” w reż. Jakuba Porcari ze znakomitą rolą Sandry Korzeniak. Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy wejściówki w promocyjnej cenie 15zł

Jedna z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich aktorek – Sandra Korzeniak – znana z wybitnych kreacji w spektaklach Krystiana Lupy, Mai Kleczewskiej czy Pawła Miśkiewicza, mierzy się na scenie z archetypiczną postacią Medei. 

Dramat Heinera Müllera „Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami” to jedyny tekst w historii, w którym Medea – słynna mitologiczna trucicielka, dzieciobójczyni i czarodziejka – nie jest przedstawiona w chwili zabójstwa swoich dzieci. Jej postać wyjęta jest, jak u Becketta, z ram czasu i przestrzeni, dzięki czemu staje się nam „tu i teraz” bliska, w sposób tak symboliczny, jak namacalny.

Twórcy uruchamiają pytania: jak i dlaczego człowiek pracuje nad zniszczeniem cywilizacji? Jak to możliwe, że chęć zemsty i instynkt autodestrukcji stają się silniejsze niż wszystko inne?

Limit: 20 osób.

Zapisy mailowe na oprowadzanie i rezerwacje biletów na spektakl przyjmujemy pod adresem: rezerwacja@domutopii.pl lub telefoniczne: 538 500 847

Wydarzenie odbędzie się w ramach „Weekendu seniora z kulturą”, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kup bilet
Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco