Herbaciana utopia – spotkania przy nowohuckich naparach (BULWART SZTUKI)

  • piątek 30.06.2023
  • godzina: 19:00 - 20:10

Jeśli lubicie nieoczywiste smaki i eksperymenty z roślinami jadalnymi, to te spotkania są właśnie dla was! Podczas herbacianej ceremonii na dachu Domu Utopii, która współgra z cyklem Jadalna Nowa Huta (realizowanym w Domu Utopii od 2021 roku) odpoczniecie od pędu codzienności i zrelaksujecie
się w unikalnym klimacie Nowej Huty degustując „herbaty” z pogranicza ogrodnictwa i botaniki. Damy sobie czas na niespieszną rozmowę o składnikach i smakach inspirowanych nowohucką florą, posłuchamy wspólnie muzyki i spotkamy się z artystami, którzy zamieszkają w Domu Utopii podczas wakacyjnych pobytów rezydencyjnych.


Na początek zaprezentujemy składniki, z których powstaną napary. Następnie przygotujemy naczynia, odpowiednio je ogrzewając albo schładzając i zaparzymy „herbatę”. Podczas degustacji porozmawiamy o walorach smakowych i zapachowych poszczególnych naparów, a po zakończeniu ceremonii, zaprosimy was na spotkania literackie pt. „Widok z dachu świata”, które rozpoczną się o godz. 20:30.


Celebrację picia dzikich „herbat” poprowadzi Cecylia Ciechańska, znana szerzej jako Pani od Zieleni. Animatorka kultury ogrodniczej w nurcie permakultury, propagatorka poszanowania przyrody i osobistej wrażliwości ludzkiej. Zawodowo ogrodniczka i projektantka terenów zielonych, prywatnie zafascynowana naturą. Zapalona przyjaciółka przyrody i autorka książki „Ogród dla każdego”. Ukończyła ogrodnictwo na Uniwersytecie Rolniczym, od tego czasu propaguje ogrodnictwo naturalne, w domu i w ogrodzie.


Spróbujmy razem jak smakuje nowohuckie lato!

Zapisy na wydarzenie przyjmujemy pod adresem rezerwacja@domutopii.pl lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Teatru Łaźnia Nowa.

30.06 PIĄTEK / 19:00–20:10
DRZEWNA LEMONIADA – NAPÓJ JESIONOWY


Ostatni dzień czerwca będziemy celebrować w koronach wyniosłych jesionów, popijając „lemoniadę” inspirowaną francusko-belgijskim frenette (w wersji bezalkoholwej).


7.07 PIĄTEK / 19:00–20:10
SUSZ ZIELNY UKWIECONY


Susz zielny ukwiecony, czyli „herbatka” bez herbaty z dodatkiem płatków z polnych kwiatów. W naczyniach pojawi się m.in. mięta i melisa w towarzystwie stokrotek, chabrów i werbeny.

14.07 PIĄTEK / 19.00-20.10 
LEŚNY SPACER W FILIŻANKACH

Podczas tego spotkania spróbujemy, jak smakuje… las, zaparzając „herbatę” z sosnowych igieł. Napar o żywicznym aromacie doprawiony miodem i cytryną. A wszystko to przy „akompaniamencie” drzew, które otulają taras znajdujący się na dachu Domu Utopii.

21.07 PIĄTEK / 19:00–20:10
OCHŁODZENIE LATEM


Głównym bohaterem tego spotkania – oprócz zapowiedzianych wcześniej naparów – będzie lód, który doda przygotowanym „herbatkom” głębi smaku i orzeźwienia. Kiedy dodamy do niego cytrynę, powstanie lemoniada, która zabierze Was w wakacyjną podróż śladami dzieciństwa.


28.07 PIĄTEK / 19:00–20:10
OWOCOWE SZALEŃSTWO


Bohaterami tego spotkania będą suszone owoce. Wśród nich m.in. wygrzane słońcem truskawki i jagody. Do tego dodamy liście malin, płatki hibiskusa i kilka innych niespodzianek, które zabiorą Was w letnią podróż po Nowej Hucie.

fot. Małgorzata Szymczyk-karnasiewicz

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco