Archeologia Codzienności. »Nowe topografie« Nowej Huty – spotkanie z Simone Ruess, Rafałem Mazurem i Tomaszem Padło

  • wtorek 05.12.2023
  • godzina: 17:00 - 19:00

„Archeologia Codzienności 2023. »Nowe topografie« Nowej Huty” to oparta na szeroko zakrojonym dialogu artystyczno-badawczym praca, prowadzona przez dwoje doświadczonych artystów: Simone Rueß i Rafała Mazura, łącząca wielopłaszczyznową refleksję i analizę wizualną zmieniającej się dynamiki przemieszczania mieszkańców dzielnicy z udziałem dedykowanego krajobrazu dźwiękowego Nowej Huty w formie hybrid-mapping.

Trwająca od lipca rezydencja artystyczna Simone Rueß oparta była o performatywne działania badawcze. Artystkę można było spotkać w lipcu i wrześniu w przestrzeni Nowej Huty, przemieszczającą się z mobilnym stołem, na którym – wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami dzielnicy – kreśliła mapy codziennej migracji swoich rozmówców i rozmówczyń. Spotkania stały się okazją do opowiadania o indywidualnej pamięci Nowej Huty.

Rafał Mazur, muzyk i filozof, znany m.in. za sprawą Koncertów Głębokiego Słuchania i cyklu Muzyka w Komnatach Ciszy, od kilku lat zajmuje się rejestracją i analizą pejzażu dźwiękowego Nowej Huty. W ramach projektu „Nowe topografie Nowej Huty” zarejestrował dźwięki, które stopniowo znikają z audialnej mapy Nowej Huty. 

Efekty współpracy artystki i artysty zostaną zaprezentowane w formie instalacji audio-wizualnej „city/sound/scape” z wykorzystaniem słuchawek bezprzewodowych, którą będzie można zobaczyć w dniach 1-4 grudnia w przestrzeni Małej Sceny Teatru Łaźnia Nowa (w godz. 16.00-19.00). 

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.00. 

Pokaz „city/sound/scape” otworzy seminarium w Domu Utopii, którego ostatnim wydarzeniem będzie spotkanie z Simone Ruess i Rafałem Mazurem

5 grudnia, godz. 17:00-19:00

Tomasz Padło – Przestrzenie wyobrażone – mapy mentalne w interpretacji społecznej i artystycznej

Rafał Mazur –  Audiosfera Nowej Huty

Simone Ruess – Codzienne trasy (Nowa Huta) – struktury miejskie i przestrzenie narracyjne

Spotkanie odbędzie się na żywo w jęz. polskim
prowadzenie: Łukasz Trzciński / Dom Utopii

Simone Ruess – „Codziennie Trasy (Nowa Huta) – struktury miejskie i przestrzenie narracyjne” 

Trwająca od lipca 2023 r. rezydencja artystyczna Simone Rueß oparta była o performatywne działania badawcze. Artystkę można było spotkać w lipcu i wrześniu w przestrzeni Nowej Huty, przemieszczającą się z mobilnym stołem, na którym – wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami dzielnicy – kreśliła mapy codziennej migracji swoich rozmówców i rozmówczyń. Spotkania stały się okazją do opowiadania o indywidualnej pamięci Nowej Huty. Artystka pytała mieszkańców Nowej Huty m.in. o ich relacje z przestrzenią, w której codziennie się poruszają i znaczenie słowa „dom”. Podobne badania prowadziła wcześniej również w Berlinie i Mediolanie. Jak na tle innych miast europejskich wypada Nowa Huta i jej mieszkańcy? O tym m.in. usłyszą uczestnicy spotkania. 

Simone Rueß jest artystką sztuk wizualnych, w swojej pracy w sposób szczególny zajmuje się problematyką przestrzeni miejskiej i obserwacją architektury w kontekście jej społecznego funkcjonowania. Ukończyła studia w Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie. Jest stypendystką programu DAAD oraz Cité Internationale des Arts w Paryżu (2013). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach, m. in. w Galerii Studio oraz Le Guern w Warszawie.

Dr Rafał Mazur – „Audiosfera Nowej Huty”

Rafał Mazur od kilku lat zajmuje się nagrywaniem miejskiej audiosfery. „Niezwykle interesuje mnie to, w jaki sposób zmieniał się pejzaż dźwiękowy Nowej Huty. Ten wizualny, możemy zaobserwować na archiwalnych fotografiach i filmach, ale większość z tych materiałów jest niema. Dlatego, tak bardzo zależy mi na tym, żeby ocalić dźwięki, które towarzyszą Nowej Hucie współcześnie”. – podkreśla Rafał Mazur, który zarejestrował już dźwięki z kilkudziesięciu różnych lokalizacji w Nowej Hucie, od Kopca Wandy, Łąk Nowohuckich i Zalewu, po nowohuckie osiedla, podwórka i ulice.  

Dr Rafał Mazur, muzyk i filozof. W swojej działalności artystycznej łączy muzykę improwizowaną, nagrania terenowe, soundscape composition i instalacje dźwiękowe. W ramach projektu „Wielki Dźwięk nie brzmi” łączy aktywność dźwiękową z zagadnieniami poznawczymi. Tworzy autorski projekt filozoficzny „Listening Philosophy” w którym stara się skonstruować ramy możliwego systemu myślowo-poznawczego wyprowadzonego ze sposobu funkcjonowania zmysłu słuchu i opisać cechy kultury audiocentrycznej. W ramach Domu Utopii w 2022 r. zrealizował cykl Koncertów Głębokiego Słuchania, a w 2023 r. był inicjatorem i kuratorem cyklu Muzyka w Komnatach Ciszy. Obecnie pracuje nad projektem Archeologia Codzienności. 

Dr Tomasz Padło – „Przestrzenie wyobrażone – mapy mentalne w interpretacji społecznej i artystycznej”

Tomasz Padło jest fotografem i geografem eksperymentalnym. W swoich działaniach artystycznych dekonstruuje przestrzeń, poszukując w niej ukrytych znaczeń. Pomagają mu w tym kompetencje geografa społecznego, zorientowanego w zainteresowaniach na funkcjonowaniu percepcji społecznej (magisterium i doktorat w IGiGP UJ). Zajmuje się krajobrazami symbolicznymi i mapami mentalnymi. Autor książki „Koniec Świata”, traktującej o trwałości granic rozbiorowych. W ostatnich latach bada wyobrażenia Europy wśród uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. W Nowej Hucie poszukuje krawędzi. Zawodowo związany z Wydziałem Sztuki UKEN.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

„»Nowe topografie« Nowej Huty” są częścią projektu Archeologia Codzienności 2023, stanowiącego serię artystyczno-badawczych działań dotykających tematu indywidualnej i zbiorowej pamięci. Kuratorką projektu jest Małgorzata Szydłowska. 

Partner główny: Method-Lab SFB 1265 “Re-Figuration von Räumen” Technische Universität Berlin

Współpraca: Akademia Muzyczna w Krakowie, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, Fundacja Imago Mundi

Koordynacja merytoryczna: Łukasz Trzciński

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy Miejskiej Kraków

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco