Już dzisiaj o godz. 18.00 w przestrzeni Teatru Łaźnia Nowa odbędzie się wernisaż wystawy audio-wizualnej „City/Sound/Scape”, którą przygotowali Simone Rueß i Rafał Mazur. Wydarzenie jest częścią projektu „Nowe topografie Nowej Huty. Archeologia Codzienności 2023. Wstęp na wystawę jest wolny!
Wystawa „City/Sound/Scape”, jest zwieńczeniem projektu „Nowe topografie Nowej Huty”, podczas któregoSimone Rueß i Rafał Mazur przez kilka miesięcy zgłębiali antroposferę i audiosferę Nowej Huty.
Rafał Mazur, muzyk i filozof, znany m.in. z Koncertów Głębokiego Słuchania i cyklu Muzyka w Komnatach Ciszy wyruszył w podróż po Nowej Hucie, aby zarejestrować dźwięki z miejsc, które po woli znikają z audialnej mapy miasta. Simone Rueß, artystka wizualna, która mieszka na co dzień w Berlinie zaprosiła nowohucian do mobilnego stołu, na którym umieściła mapę Nowej Huty. Jej rozmówczynie i rozmówcy rysowali ścieżki swoich codziennych tras i oznaczali ważne dla nich miejsca. Spotkanie stało się okazją do rozmowy m.in. o tym, czym dla mieszkanek i mieszkańców Nowej Huty jest „dom”.
Wspólnie wejdziemy w realną i symboliczną przestrzeń miasta, wspomnień i codziennych wędrówek mieszkańców oraz miejsc, które znikają z wizualnej i audialnej mapy Nowej Huty. Podczas wystawy, podobnie jak w czasie Koncertów Głębokiego Słuchania, będziemy korzystać ze słuchawek bezprzewodowych, a narrację wizualną przedstawimy za pomocą pięciu projektorów, które pomogą nam się przenieść w niezwykle intrygujący świat obrazów i dźwięków. Doświadczymy Nowej Huty w zupełnie nowy, unikatowy sposób.
Wystawę „City/Sound/Scape” będzie można zobaczyć i usłyszeć w Teatrze Łaźnia Nowa do 4 grudnia. W dniach 2-4 grudnia będzie czynna w godz. 16.00-19.00.
Pokaz “City/Sound/Scape” otworzy seminarium w Domu Utopii, którego ostatnim wydarzeniem będzie spotkanie z Simone Ruess i Rafałem Mazurem.
5 grudnia, godz. 17:00-19:00
Tomasz Padło – Przestrzenie wyobrażone – mapy mentalne w interpretacji społecznej artystycznej
Rafał Mazur – Audiosfera Nowej Huty
Simone Ruess – Codzienne trasy (Nowa Huta) – struktury miejskie i przestrzenie narracyjne
Spotkanie odbędzie się na żywo w jęz. polskim
Prowadzenie: Marlena Nikody / Dom Utopii
Zapraszamy!
„Nowe topografie Nowej Huty” są częścią projektu Archeologia Codzienności 2023, stanowiącego serię artystyczno-badawczych działań dotykających tematu indywidualnej i zbiorowej pamięci.
Kuratorką projektu jest Małgorzata Szydłowska.
Partner główny: Method-Lab
SFB 1265 “Re-Figuration von Räumen” Technische
Universität
Berlin
Współpraca: Akademia Muzyczna w Krakowie, Instytutu Etnologii i Antropologii
Kulturowej,
Fundacja Imago Mundi
Koordynacja merytoryczna: Łukasz Trzciński
Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy
Miejskiej Kraków