„Początkujący artysta – rekordzista” wernisaż wystawy Piotra “Jaszczura” Śnieguły  

  • piątek 27.01.2023
  • godzina: 18:00

Od 28 stycznia do 10 lutego zapraszamy na dyplomową wystawę Piotra Jaszczura Śnieguły, zatytułowaną „Początkujący artysta – rekordzista. Pobijanie rekordów jako codzienna praktyka artystyczna”.

Piotr Jaszczur Śnieguła: Gdy słyszymy termin rekord najczęstszym skojarzeniem jakie się nasuwa jest Księga Rekordów Guinnessa, czyli zbiór przeróżnych ludzkich osiągnięć. Jednak rekord nie jest terminem zarezerwowanym tylko dla wybranych. Kilkuletnie praktyki artystyczne pozwoliły mi spojrzeć na to zjawisko, jako drogę do pogłębiania swojej artystycznej wrażliwości. Rekord stał się dla mnie metodą kreowania swoich działań oraz treningiem pogłębiającym warsztat artystyczny. Każdy dzień to nowa okazja do ustanowienia swojego osobistego rekordu.

W lipcu czekają nas rekordowe temperatury, padł rekord zakażeń, naukowcy w rekordowym tempie opracowali szczepionkę, Kamil Stoch pobił rekord skoczni, rekordowo wysoka inflacja, rekordowe raty kredytów. Tak łatwo uznajemy wzrost temperatury w lipcu jako rekord, a tak trudno przyznajemy sobie samym rekordy za nasze codzienne wzrastanie. Moja praca jest próbą przedstawienia idei artysty – rekordzisty, który w rekordach szuka wolności oraz nowej formuły konstruowania swoich wypowiedzi.

Moja praca magisterska jest rekordową eksploracją. Przez dwa lata byłem otoczony rekordowymi wątkami, by zbadać proces ustanawiania rekordu, jako możliwości kreowania sytuacji artystycznych. Nie każdy z nas jest artystą, ale każdy z nas ma swój osobisty rekord. Praca jest zbiorem moich rekordowych dokonań oraz osobistym manifestem o roli rekordów w naszym świecie. W pracy dokonuje próby porównania, znalezienia analogii i powiązań procedur stosowanych w kilku światach – w świecie sportu, świecie “kultury rekordów”, a także w przestrzeniach kultury artystycznej: w świecie artystycznego biznesu, w przestrzeni akademickiej oraz w obszarze artystycznych wspólnot. Tym jest dla mnie rekord, wielowątkowym zjawiskiem, które przede wszystkim może pogłębiać naszą artystyczną wrażliwość.

Piotr Jaszczur Śnieguła – multiinstrumentalista, aktor, kompozytor, instruktor, pedagog teatralny, arteterapeuta. Założyciel Teatru Spotkań Wielu. Lider formacji muzycznej Takie Po Prostu Trio, klarnecista, gitarzysta w zespole muzycznym Tarapaty oraz GopTrio. Muzyk w teatrze 6 i pół oraz w Teatrze Kingdom Of Curvy Fork, absolwent międzyuczelnianego kierunku Arteterapia w Katowicach. Obecnie dyplomant na wydziale Intermediów Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracuje z Teatrem im. Stefana Batorego, Teatrem Brama,  Teatrem Węgajty, Teatrem im. Wilama Horzycy  w Toruniu oraz z grupą teatralną PWUNSBK. Technik  z zamiłowania, memiarz z powołania. Skomponował muzykę do wielu przedstawień teatralnych. Autor wielu muzycznych wystaw m.in. “Wzrastanie” W Galerii Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu. Finalista Konkursu Krajowego 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku. Oficjalny rekordzista Polski w najdłuższej grze na tank drumach. Prowadzący warsztaty muzyczne na Eurowizji Junior 2019. Gościnnie pojawia się w Projekcie XD w radiu RMF FM.

Wystawa w Domu Utopii dostępna będzie w okresie 28 stycznia – 10 lutego w godzinach 10.00-20.00. Wernisaż rozpocznie się 27 stycznia o godz. 18.00.

Współpraca: Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

fot. Dominik Stanisławski / Dom Utopii

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco