NOVACEN 2.0 – finisaż wystawy

  • czwartek 18.11.2021

Do 18 listopada, a więc do najbliższego czwartku w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii, można zobaczyć wystawę „NOVACEN 2.0”, której autorką jest Maria Nova – artystka, dzieło i pierwsza rezydentka Domu Utopii. 

Maria Nova to biocybernetyczna osobowość, artystka, która swoje życie uczyniła dziełem sztuki w wymiarze totalnym (stworzyła się od nowa, potwierdzając transformację oficjalnie w Urzędzie Stanu Cywilnego). To osoba na granicach płci, kultury i uwarunkowań społeczno-politycznych. 

18 listopada o godz. 18.00, odbędzie się finisaż wystawy, podczas którego artystka przedstawi osobistą perspektywę swojego projektu (w tym szczegóły dotyczące swojej transformacji i zmiany nazwiska), a także zaprezentuje performance, podczas którego przeczyta fragmenty prototypu książki w VR, zainspirowanej spacerami i pobytem w Domu Utopii. 

Pobyt Marii Novej w Domu Utopii został rozpisany na dwie równoległe przestrzenie – bliźniacze pokoje: 103 i 104. Pierwszy jest miejscem ekspozycji wystawy NOVACEN 2.0. Drugi stał się miejscem zamieszkania artystki, którą można obserwować za sprawą umieszczonej tam kamery. Integralną częścią ekspozycji stał się cykl spotkań-spacerów pt. „SPA 11111: choreografia aleatoryczna”, które są zapisywane w formie mapy aktywności (zarówno wirtualnej, jak i fizycznej). 

Podczas miesięcznej rezydencji w Domu Utopii, artystka odbyła wiele takich spacerów, pokonując z każdą z uczestniczek/uczestników 11111 kroków. Wśród osób, z którymi spacerowała, była m.in. lokalna aktywistka, choreografka, kompozytorka i mieszkanka Nowej Huty. Tematem ich rozmów był m.in. taniec, ekologia, rewolucja, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i przyjazna przestrzeń Nowej Huty. Każdy ze spacerów, został zarejestrowany w formie rysunku, który można zobaczyć na wystawie NOVACEN 2.0. 

Maria Nova | NOVA YÕU
Artystka interdyscyplinarna, performerka, narratorka, nomadka. Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (kulturoznawstwo) oraz na Akademii Sztuk Pięknych (intermedia) w Krakowie. Była stypendystką na uniwersytetach sztuki w Berlinie i Belgradzie. Uczestniczyła w licznych wystawach, rezydencjach i festiwalach sztuki performance w Polsce, Austrii, Serbii, Niemczech, Słowacji, Węgrzech, Portugalii. Jest laureatką m.in. stypendium Kraju Związkowego Dolna Austria oraz Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Interesuje ją ślad jako forma i metafora w kontekście poszukiwania zbalansowanej (ekologicznej / ekopoetyckiej) formy życia oraz współistnienia na ziemi wraz z szeroko pojętymi innymi: gatunkami, (hiper-)obiektami (ecological art of living). 
Więcej informacji: domutopii.pl Projekt jest realizowany w ramach Open Eyes Art Festiwal. 

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco