“Na planecie” – performatywna premiera publikacji Domu Utopii

  • sobota 22.04.2023
  • godzina: 19:00 - 22:00

Zapraszamy na wydarzenie performatywne promujące najnowsze wydawnictwa Domu Utopii, czyli dyptyk przyziemski, na który składają się publikacje „Są pniaki, krzaki i ptaki” oraz „Na planecie”, powstałe w ramach serii „Warsztaty solidarności międzygatunkowej”.

osoby autorskie: Khrystyna Savitska, Kasia Kukuła, Alicja Szpila, Sandra Bąk, Michał Menkarski, Lidia Fernandez, Anna Lena, Szymon Baran, Wojciech Siwik, Linda Wojtera, Dominika Śomi Śniegocka, Eszter Lokodi, Dagmara Berska, Oumou Sane, Bogdan Achimescu, Edyta Stajniak, Dominik Setlak, Aleksandra Pieńkosz, Marta Paradowska, Barbara Janczak, Leopold Buczkowski, Anna Juszczak, Marcin Dymek, Alicja Pismenko, Antoni Ziemba, Jacek Cybis, Michał Hoppe, Ula Palusińska, Maciej Chorąży

artystka: Agnieszka Piksa

współpraca: Łukasz Trzciński

 22.04.2023 godz. 19.00, Dom Utopii

jest jakaś anarchistyczna nadzieja w robieniu małych form wydawniczych

– Agnieszka Piksa

Od artystki:

Pracuję na Wydziale Intermediów krakowskiej ASP, gdzie studiują ludzie słowa, dźwięku, eksperymentów, rozmaitych przestrzeni między dziedzinami, to znaczy nieograniczeni konkretnym profilem produkcyjnym, jednym słowem wymarzeni do zina. To tam znalazłam osoby autorskie do pierwszego tomu czyli „Pniaki, ptaki, krzaki”. Przy drugim podejściu, „Na planecie” poprosiłam znajomych praktyków, miłośników i miłośniczki przyrody do napisania tekstów poradnikowych. Odezwałam się do architekta, podróżniczki, opiekunki stada zwierząt, myśliwego, górołaza… 

Postawiłam pytania nie zamknięte choć w miarę precyzyjne: „opowiedz o architekturze zgodnej z otoczeniem”, „jak chodzić po górach?”, „jak sobie radzisz z piętnastoma zwierzakami?”, „czy spotkałaś kiedyś materię ni to roślinną ni to mineralną?”, „daj sposób na kamuflaż”. Odpowiedzi przerosły moje oczekiwania! Jacek Cybis napisał coś niebywałego, manifesty projektanta. Antoni Ziemba mówiąc o wronach przekazał coś na temat Czasu. Ola Pieńkosz znalazła w kapuście Erosa. Suma summarum to jest zarówno poradnik, jak i podróż przez nieznane rodzaje odczuwania. Jedna z autorek (Barbara Janczak) stwierdziła że to “książka dla zjarusów”. A jeden z odbiorców, Andrzej Tyszczyk, że to „subtelny, semantyczny odlot” zaznaczając że ma na myśli subtelność jako pewną istotną kategorię estetyczną.

Na wieczorze autorskim jeszcze o tym porozmawiamy. Zapraszamy.

Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zakupu publikacji książkowych Domu Utopii „Są pniaki, krzaki i ptaki”  i „Na planecie” w promocyjnych cenach.

Agnieszka Piksa – artystka sztuk wizualnych, rysowniczka, autorka komiksów, ilustracji i murali. Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Universitatea de Artă și w Rumunii. W swoich pracach cytuje literaturę piękną na równi z naukową, grając znaczeniami i nieporozumieniami. Interesuje ją zarówno tradycyjna narracja, jak i eksperymenty lingwistyczne. Jej prace reprezentowały Polskę podczas 31. Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 2015 została nagrodzona w VII edycji konkursu „Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank”. Mieszka i pracuje w Krakowie.

rys. Agnieszka Piksa

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco