Malarskie nie-opowieści z Tomkiem Baranem

  • sobota 14.05.2022
  • godzina: 16:00 - 20:00

Po sukcesie pierwszej edycji warsztatów malarskich w Domu Utopii z abstrakcjonistą Tomkiem Baranem, zapraszamy do przestrzeni Teatru Łaźnia Nowa na ponowne spotkanie z twórcą.

Podczas dwóch czterogodzinnych spotkań uczestniczki i uczestnicy działać będą na „niemalarskich” podobraziach – tym razem w zdecydowanie większych formatach – takich jak upcyklingowane elementy mebli, które mieszkańcy Nowej Huty przeznaczyli do utylizacji. Analogicznie do pierwszej edycji, warsztaty przewidują pracę z technicznymi farbami zakupionymi w marketach budowlanych.

Pod okiem doświadczonego artysty skupimy się na uwodzicielskiej powierzchniowości obrazu, świadomie i celowo odrzucając naturalne dla obrazowania snucie opowieści, rozwijanie tematu czy choćby anegdoty. Magnetyczne pole malarstwa nieprzedstawiającego, rozwijane przez Tomka Barana, pozwoli zainteresowanym uczestnikom skoncentrować wzrok na czystej wizualności.

Warsztaty przeznaczone są dla amatorów chcących wejść w świat abstrakcji oraz twórców profesjonalnych poszukujących sposobów rozbudowywania swego artystycznego narzędziownika.

Terminy dwudniowych warsztatów:

14 maja 2022 16:00 – 20:00 oraz 21 maja 2022 16:00 – 20:00

Teatr Łaźnia Nowa

Limit osób: 8.

Ze względu na pracę z farbami przemysłowymi zapraszamy osoby pełnoletnie.


Koszt: 20zł za godzinę (160 złotych za dwa czterogodzinne spotkania)

Tomek Baran: Urodził się w 1985 roku w Stalowej Woli, mieszka i pracuje w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W swojej praktyce artystycznej chętnie eksperymentuje z medium malarstwa, bada jego granice. Wykorzystuje różne materiały, zarówno pod względem wykorzystywanych podłoży, rzeźbionych lub konstruowanych krosien, jak również materiałów, które stosuje. Są to m.in. farby przemysłowe, różnego rodzaju emalie i lakiery. Istotnym zagadnieniem twórczości Tomka Barana jest przestrzeń rozumiana zarówno w ramach materialności obrazu, jak i relacji do otoczenia i widza.
Zadebiutował w Galerii F.a.i.t. w 2008 roku podczas Akcji Rewaloryzacji Abstrakcji. Wystawy indywidualne jego prac odbyły się między innymi w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2012), Galerii BWA w Olsztynie (2016), Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (2015), Galerii Platan w Budapeszcie (2015) czy w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (2014). Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą takich jak: XVI Międzynarodowe Triennale Malarstwa ‘Nomadic Images’, Wilno 2016; A pudding that endless screw agglomerates, Instytut Polski, Berlin 2016; Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990, MOCAK, Kraków, 2015; Česko – polské hvězdy, Galeria Miroslava Kubika, Litomyśl, 2015; Czysta formalność, Galeria Labirynt, Lublin 2015; For Me, Abstraction is Real, Boccanera Gallery, Trento 2015; Polska sztuka dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2014.
Jest stypendystą programu “Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego(2016),  laureatem nagrody Strabag Artaward, realizował szereg rezydencji artystycznych, m.in. Montrouge (2010), Wiedniu (2012), Haiti (2019), otrzymał też wyróżnienie międzynarodowej nagrody Strabag Artaward (2012), a jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Bunkra Sztuki, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

https://www.leguern.pl/artysci/Tomek-Baran/
https://culture.pl/pl/tworca/tomek-baran

Kup bilet
Print this page

Podobne wydarzenia

#newsletter
Bądź na bieżąco