Karolina Kowalska “Eating the Sun”

  • wtorek 14.11.2023
  • godzina: 18:00 - 20:00
  • teatr Łaźnia Nowa

KAROLINA KOWALSKA

„EATING THE SUN”

Wernisaż : 14 listopada, godz. 18:00

Mała Scena i Hol Teatru Łaźnia Nowa, później dach Domu Utopii

pokazy wideo: 15-17 listopada, godz 17:00-18:00

Mała Scena Teatru Łaźnia Nowa

instalacja w holu Teatru Łaźnia Nowa: 15-30 listopada w godz 10-17 (oraz przed spektaklami)

instalacji na dachu Domu Utopii: 15-30 listopada w godz 10-20

KURATOR → Dominik Stanisławski

Z coraz większą swobodą zaczynamy rozumieć, że słońce wcale nie świeci specjalnie dla ludzi i że gdyby przypadkiem wydarzyło się, że ludzie zwyczajnie by nie zaistnieli – w końcu mogło się tak przecież wydarzyć – rzeczy dalej toczyłyby się swoim torami. Układanka tworząca rzeczywistość wyglądałaby wtedy zgoła inaczej, niemniej dowolny filodendron, nie obciążony już ludzką klasyfikacją w rzędzie obrazkowców, radziłby sobie zapewne doskonale.

Filodendronom oraz innym roślinom przygląda się wnikliwie artystka wizualna Karolina Kowalska, badając fenomeny energii i światła, wegetacji i powiązanego z nią zanikania, harmonii i przypadkowości. Wszystko to uczy, że jesteśmy jedynie elementem wielkiej całości, a nasze hodowane na gruncie antropocentryzmu myślenie jest zaledwie jednym z możliwych sposobów przyglądania się skomplikowanej rzeczywistości.

W ramach pokazu rozsianego w przestrzeniach Teatru Łaźnia Nowa oraz Domu Utopii, spotkamy się ze stanowiącymi treść bronionej niedawno dysertacji doktorskiej pracami z cyklu Abstrakttropik oraz powstałą jeszcze w 2005 roku fotograficzną instalacją zbudowaną ze świetlówek.

KAROLINA KOWALSKA (ur. 1978 – artystka i projektantka graficzna). Jej realizacje mają charakter intermedialny, tworzy fotografie, wideo, obiekty, oraz instalacje site — specific, w których często wykorzystuje światło. W 2023 roku otrzymała tytuł doktora sztuki nadany przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Mała Scena Teatru Łaźnia Nowa – „Abstrakttropik”, wideo/dźwięk, czas projekcji: 24 minuty

Hol Teatru ŁaźniaNowa – „Abstrakttropik”, instalacja z roślin i doświetlających je lamp

Taras Domu Utopii – „Klosze na świetlówki”, instalacja fotograficzna na bazie świetlówek

fot. Karolina Kowalska

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco