Zaczynamy trzeci weekend z Uniwersytetem Patrzenia Teatrem Już jutro rozpocznie się kolejny weekend z Uniwersytetem Patrzenia Teatrem! Do prowadzenie spotkań, warsztatów i dyskusji zaprosiliśmy osoby, które są nie tylko mistrzami w swoich dziedzinach sztuki, ale również niezwykle ciekawymi ludźmi. Wśród nich jest m.in. Dorota Kolak i Dorota Roqueplo, które będziemy gościć w Domu Utopii w sobotę o godz. 17.00.
Weekend z Uniwersytetem Patrzenia Teatrem rozpoczniemy od piątkowych warsztatów dramaturgicznych z Mateuszem Pakułą, dramaturgiem, dramatopisarzem i reżyserem teatralnym, którego w Nowej Hucie nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego sztuki są stale obecne w repertuarze Teatru Łaźnia Nowa. Wśród nich był wielokrotnie nagradzany „Wieloryb the Globe” z Krzysztofem Globiszem w tytułowej roli i „Lem vs. P. K. Dick”. Podczas warsztatów, które noszą tytuł „Między prywatnym a społecznym” porozmawiamy o m.in. tym co pisać i jak pisać dla teatru. Będzie też o tym, na ile twórca może przenosić na scenę swoje osobiste historie. Warsztaty rozpoczną się o godz. 17.00.
W sobotę o godz. 11.00, Szymon Kloska, autor cyklu „Literatura. Przetworzenia i przepoczwarzenia” zaprosi do rozmowy z Igorem Jarkiem. Autorem głośnego zbioru opowiadań „Halny” w którym tarantinowskie dialogi trafiły na nowohucki bruk. Górnika, który został poetą i poetę, który opisał Nową Hutę prozą. Pytanie, na ile Nowa Huta z opowiadań Jarka, jest miejscem, w którym żyją reali mieszkańcy tej dzielnicy Krakowa? Porozmawiamy o trudnej sztuce dialogu. Nie tylko w książce Igora Jarka, ale również w twórczości Doroty Masłowskiej, Zygmunta Białoszewskiego i Macieja Malickiego.
Również w sobotę, o godz. 13.00 będziecie mogli poznać Dominika Strycharskiego, mistrza nad mistrze w dziedzinie muzyki teatralnej i muzyki eksperymentalnej. Ubiegłorocznego laureata Paszportów „Polityki” w dziedzinie teatru. Autora tak oryginalnych projektów, jak „Symfonia Fabryki Ursus” i „Czôczkò”. Muzyka kaszubska w nowych sceneriach. Wkrótce będzie można usłyszeć zrealizowaną przez niego 3-godzinną audycję „Bowie w Warszawie” na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Człowiek orkiestra, który stworzył chór aktorów amatorów w Nowej Hucie i zaangażował go do spektaklu „Wałęsa w Kolonos”, w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. A na warsztatach „Głos. Muzyka. Teatr” zaczniemy od pracy z głosem, który jest najstarszym instrumentem na świecie. Będzie też o tym, jak powstaje muzyka teatralna (i nie tylko). Uczestnicy, wspólnie z prowadzącym nagrają też wspólnie utwór, który będzie zwieńczeniem tego spotkania.
A na późne popołudnie przygotowaliśmy creme de la crème dla miłośników teatru i kina. Gościniami wydarzzenia, które rozpocznie się o godz. 17.00, będą Dorota Kolak i Dorota Roqueplo. Pierwsza jest jedną z najwybitniejszych aktorek teatralnych i filmowych w Polsce. Szerokiemu gronu odbiorców znana jest przede wszystkim z filmów „Jestem twój” w reżyserii Mariusza Grzegorzka, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy czy „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej oraz seriali „Barwy Szczęścia” i „Przepis na życie” ale to teatr jest jej żywiołem. Od czterech dekad jest związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże.
Druga z bohaterek spotkania, które poprowadzi Jacek Wakar jest wybitną kostiumografką teatralną i filmową. Współpracowała przy takich filmach jak „Miasto 44”, „Boże ciało” i „Sala samobójców” Jana Komasy, „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze a także „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego, „Magnezja” Macieja Bochniaka i nominowanym do Oskara filmem animowanym pt. „Twój Vincent”, opowiadającym o dramatycznych losach Vincenta van Gogha.
Niedzielę rozpoczniemy o godz. 11.00 od warsztatu recenzenta i wykładu „Teatr tu i teraz”, które poprowadzi Jacek Wakar, krytyk teatralny, współprowadzący Nowy Tygodnik Kulturalny, selekcjoner Festiwalu Boska Komedia i kurator Uniwersytetu Patrzenia Teatrem, który opracował program tego wydarzenia. Będzie o konstruktywnej krytyce i pisaniu, ale też o wybitnych spektaklach i twórcach, którzy zapisali się w historii. A także tych, którzy tworzą teatr „tu i teraz”.
O godz. 13.00 zapraszamy do „Światów możliwych”, czyli warsztatów reżyserskich, które poprowadzi Lena Frankiewicz. Szerokiemu gronu odbiorców jest znana jako aktorka, ale miłośnicy teatru wiedzą, że wyreżyserowane przez nią spektakle oznaczają prawdziwą ucztę artystyczną.
Zawód reżyserki daje mi duże poczucie wolności i niezależności. Choć bardzo lubię grać, to właśnie tworzenie „światów możliwych” pozwoliło mi dowiedzieć się dużo więcej o otaczającej mnie rzeczywistości i sobie samej. Dlatego od jakiegoś czasu traktuję teatr jako najbardziej godny zaufania instrument poznawczy i źródło komunikacji z drugim człowiekiem – mówi Lena Frankiewicz. Obecnie jej spektakle można zobaczyć m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie („Jak być kochaną” z Gabrielą Muskałą i Janem Fryczem w rolach głównych”) i gdańskim Teatrze Wybrzeże („Nieczułość” na podstawie powieści Martyny Bundy).
Na tym zakończymy trzeci weekend z Uniwersytetem Patrzenia Teatrem. Osoby, które nie mogą być tym razem z nami, zachęcamy do zakupienia karnetu na spotkania i warsztaty, które odbędą się już w czerwcu (10-12).
Szczegółowy program można znaleźć tutaj: https://domutopii.pl/upt-edycja-2/program-drugiej-edycji-uniwersytetu-patrzenia-teatrem/
Do zobaczenia!