„Uprawiamy współistnienie”, to cykl trzech spotkań o charakterze kameralno-terenowym, rozpoczynający się w Domu Utopii i przenoszący uczestników w wybrane obszary Nowej Huty. To odkrywanie ekosystemu tu i teraz, oparte na strategicznej zmianie perspektywy. Dynamikę okulocentryczną – penetrującą i kolonizującą ekosystem zamienimy na wsłuchującą się w otoczenie, empatyczną, uwzględniają perspektywę innych bytów, osób nieludzkich, współkształtujących biotop.
Sobota, 27 lipca / 11:00-16:00
ZIELONY KRĘGOSŁUP NOWEJ HUTY
DOM UTOPII I ZALEW NOWOHUCKI
Tematem spotkania będzie koncepcja łańcucha siedlisk pomostowych i pasowych korytarzy ekologicznych. Czy w mieście są szlaki migracyjne, którymi wędrują zwierzęta, rośliny i grzyby? Czy można zbudować w przestrzeni miejskiej sprawne siedlisko pomostowe? Jak to zrobić? Po co w ogóle mieszkańcom miasta korytarze ekologiczne?
Gościnią spotkania, które poprowadzi Marek Styczyński będzie mgr inż. Joanna Asia Milewska – architektka krajobrazu, senior consultat w LDA Design w Londynie, która przedstawi zrealizowane projekty miejskie (między innymi w Parku Olimpijskim w Londynie) stanowiące doskonałe przykłady budowy siedlisk pomostowych bez rezygnacji z infrastruktury miejskiej.
Sobota, 10 sierpnia / 11:00-16:00
ŻYWE TKANKI MIASTA
ZAPORA NA DŁUBNI, UL. KACZEŃCOWA
Co jest żywe w mieście? Co można ożywić, a co ożywa samoistnie? Czas i przestrzeń jako podstawowe czynniki metody zaufania przyrodzie dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia.
Czym są tereny zielone w miastach? Inspiracją do spotkania będzie postać Anny Ptaszyckiej (1911-1967) i jej projekt terenów zielonych dla Nowej Huty. Koncepcja obszarów bez ingerencji w środku miasta i metody wprowadzania jej w życie. Permakultura jako metoda projektowania odpornych i trwałych ekosystemów możliwa do zastosowania w miastach. Wybierzemy się do opuszczonych obiektów technicznych, które przejmuje przyroda. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto nie zepsuć tego procesu?
Sobota, 24 sierpnia / 12:00-17:00
MIASTO KARMIĄCE
KOPIEC WANDY
Spotkanie oparte o książki Marka Styczyńskiego: Trwałe ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowej oraz Ocalą nas małe drzewa (2023) i Zadrzewienia karmiące dla wspólnej Europy (2024). Jednym z tematów będzie bezpieczeństwo żywnościowe i zmiany klimatu. Czym miasto może nas karmić? Kolejnym tematem, będą ogrody rozproszone i koncepcja zadrzewień karmiących. Jak zaprojektować takie zadrzewienia? W jaki sposób wprowadzano miejskie zadrzewienia karmiące w Palermo, w Łodzi i w Trenczynie? Jak to wygląda w Nowej Hucie? Prowadzący przedstawi dziesięć gatunków drzew i krzewów karmiących, które warto zaszczepiać i pielęgnować w Nowej Hucie, w duchu „ogrodnictwa na trudne czasy”.
Marek Styczyński – leśnik, muzyk, ekspert w zakresie ekologii terenów górskich. Współtworzył oraz był zawodowo związany z Popradzkim Parkiem Krajobrazowym (1987–2007). W 1998 roku, wraz z Anną Nacher, rozpoczął projekt artystyczny Karpaty Magiczne / Magic Carpathians, w ramach którego do dziś tworzą muzykę, łącząc elektronikę z instrumentami tradycyjnymi. Od 2014 roku wraz z Anną Nacher prowadzi w Pieninach Ośrodek Praktyk Bioregionalnych Biotop Lechnica (biotoplechnica.eu).
Rezerwacja biletów możliwa jest zarówno na pojedyncze spotkania, jak i na cały cykl, w formie promocyjnego karnetu.
Link do zakupu karnetów: https://tln.systembiletowy.pl/product
JAK KORZYSTAĆ Z KARNETU?
Po zakupie karnetu na stronie tln.systembiletowy.pl/product otrzymasz mailowo karnet elektroniczny. Znajduje się na nim 13-cyfrowy kod umieszczony pod kodem kreskowym. Za jego pomocą możesz odbierać bezpłatne wejściówki na wydarzenia za pośrednictwem strony bilety.laznianowa.pl.
Uwaga! Za pośrednictwem karnetu można odebrać tylko jedną wejściówkę na dany termin.
W przypadku pytań lub trudności technicznych zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym bilety@laznianowa.pl lub numerem telefonu 504 416 796.
Fot.: Artur Rakowski (zdjęcie z cyklu spotkań literackich Widok z Dachu Świata)