Słysząc słowo „utopia”, wiele osób myśli, że to coś nierealnego. Tymczasem utopia – według zamysłu Thomasa More’a – to jest po prostu dobre miejsce. Budowane na sprawiedliwości, solidarności i równości. Na podobnych ideach oparto budowę Nowej Huty. Ludzie dostali szansę na własny dom. Nowa Huta jest idealnym miejscem do stworzenia nowoczesnego centrum edukacyjnego, jakim jest powstały w sercu osiedla Szkolnego przy Teatrze Łaźnia Nowa: Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii.
Założyciele Teatru Łaźnia Nowa – Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, stworzyli dodatkowe 2200 m2 kreatywnej przestrzeni dla mieszkańców Nowej Huty. Projekt obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań, rezydencje artystyczne oraz strefę ruchu i odpoczynku. To miejsce spotkań mieszkańców Nowej Huty z artystami, amatorów z profesjonalistami, którzy przyjeżdżają tu nie tylko z różnych stron Polski, ale również z innych krajów, żeby razem tworzyć, myśleć, współodczuwać i działać.
W budynku, który może pomieścić 600 osób, realizowana jest pozateatralna linia programowa Łaźni Nowej: warsztaty, koncerty, performance, pokazy filmowe, dyskusje społecznego uniwersytetu, spotkania literackie, działania łączące w sobie nowatorskie pomysły, formy i idee. Przebudowa i aranżacja dawnego skrzydła budynku Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 nawiązuje do historii miejsca i industrialnej przeszłości dzielnicy oraz nieodległego kombinatu. Na dachu Domu Utopii stoi jednak Fontanna Przyszłości, czyli figura sikającego Lenina, która symbolizuje potrzebę oderwania się i zdystansowania od historii, a także odważnego spojrzenia w przyszłość.
15.00–17.00 – oprowadzanie po przestrzeniach Domu Utopii prowadzone będzie przez Marlenę Nikody i Małgorzatę Szymczyk-Karnasiewicz. Możliwość zajrzenia do pracowni artystycznych, gdzie powstają obiekty tworzone przez osoby rezydenckie, m.in. „niemalarskie obrazy” czy ceramiczne ollasy, oraz pracowni rzemieślniczych, gdzie mieszkańcy i mieszkanki recyklingowa przetwarzają wytworzone przez Teatr banery w nowe przedmioty, takie jak: fartuchy kuchenne, pluszowe koce, banerowe torby. Odwiedzający Dom Utopii będą mieli okazję zapoznać się z takimi obiektami jak: Dno jest lustrem Szymona Kobylarza, Flaga „JUTRO” Mauritsa Boettgera, Konstrukcje spawane – protezy dla roślin i zwierząt Krzysztofa Maniaka, oraz z ogrodem wiatrowym na dachu Domu Utopii, który jest obiektem badań artystycznych Liliany Zeic. Dla wszystkich czekać będą herbaty przyrządzone przez Cecylię Ciechańską znaną jako Pani od Zieleni. Po oprowadzaniu zapraszamy na relaks w przestronnych wnętrzach utopijnej czytelni. Limit: 30 osób.
Zapisy: rezerwacja@domutopii.pl. Wstęp wolny.
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Krakowa..