WIDOK Z DACHU ŚWIATA – spotkania literackie (BULWART SZTUKI)

  • piątek 01.07.2022
  • godzina: 20:30 - 21:30

Gdy kryzys pogania kryzys, umęczeni troskami i niepokojem szukamy wytchnienia i nowej perspektywy, która doda nam otuchy, nadziei i radości. Wspólnie ze znakomitymi polskimi autorkami i autorami roztoczymy “Widok z dachu świata” – na sprawy duże i małe, na to, co tracimy w pędzie codzienności i co staramy się zatrzymać. Z metaforycznego dachu świata i całkiem dosłownego dachu Domu Utopii widać więcej!

Przyjrzymy się ciemnej, tajemniczej i brutalnej stronie Nowej Huty, którą odkrywają dla nas Igor Jarek i Elżbieta Łapczyńska. Dzięki Łukaszowi Barysowi poznamy codzienność małego prowincjonalnego miasteczka i tęsknotę za życiem, które nas omija. Olga Drenda i Małgorzata Halber opowiedzą o miłości i błędach, jakie popełniamy, bo chcemy być kochani. Z Mikołajem Grynbergiem wejdziemy w świat historii, które nosimy w sobie – opowieści o rzeczach, ludziach i zdarzeniach kształtujących nasze życie i tego, jak przechowujemy je w pamięci. Surrealistyczne recepty, jak przetrwać w świecie, który zwariował, przedstawi Agnieszka Taborska.

Zapraszam na “Widok z dachu świata” – spotkania z literaturą, która pozwala widzieć więcej!

Olga Brzezińska kuratorka cyklu

1.07 PIĄTEK / 20:30

Igor Jarek,
Elżbieta Łapczyńska

Igor Jarek pochodzi z Katowic, gdzie przez kilka lat pracował w Kopalni KWK „Staszic”. Jest autorem dwóch tomików poetyckich: „Różyczka” (2008) i „Białaczka” (2016), scenariuszy do robionych razem z żoną komiksów: „Słowackiego” (2016), „Spodouści” (2018) i „Czarna studnia” (2019). Za zbiór opowiadań „Halny” (2020) był nominowany do Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Conrada, otrzymał za niego nagrodę „Odkrycie Empiku 2020”, UNESCO oraz Poznańską Nagrodę Literacką. Prawa do sfilmowania „Halnego” zostały kupione przez Platige Image.

Elżbieta Łapczyńska – autorka książki „Bestiariusz nowohucki” nagrodzonej Nagrodą Conrada, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka i Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Z wykształcenia filozofka. Tańczy afro dance, obserwuje ptaki.

Kup bilet
Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco