Warsztaty ceramiczne z Alicją Patanowską

  • sobota 05.02.2022
  • godzina: 16:00 - 18:00

Z radością informujemy, że 5 lutego o godz. 16:00 oraz 6 lutego o 16:00 w Domu Utopii, odbędą się warsztaty ceramiczne z Alicją Patanowską, garncarką, projektantką, absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Royal College of Art w Londynie oraz Wzornictwa Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Kontynuujemy w ten sposób działalność naszej pracowni ceramicznej i działań artystycznych, dla których stanowi punkt wyjścia.  

Pojedyncze warsztaty potrwają 2 godziny, do wyboru sobota bądź niedziela, i będą miały charakter otwarty (nie ma ograniczeń wiekowych). W spotkaniu będą mogły również wziąć udział osoby z niepełnosprawnością ruchową i dysfunkcjami wzroku. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: rezerwacja@domutopii.pl 


Koszt uczestnictwa w jednym spotkaniu wynosi 20 zł (bilet ulgowy – 10 zł).


Podczas warsztatów nie będziemy wytwarzać nowych obiektów – nadamy nowe życie używanym wcześniej przedmiotom ceramicznym: kubkom, talerzom i miskom. Jeśli masz przedmiot, któremu chciałbyś ofiarować zupełnie nową historię, zapisz się na warsztaty i zabierz go ze sobą. Samodzielnie możesz też wybrać się w wygodnym dla siebie terminie na poszukiwania ceramicznych skarbów na Kiermaszu Spółdzielni Emaus na os. Willowym 28.  

Warsztaty skupią się na kolekcji stworzonej z pozyskanych przez artystkę z wytwórni ceramicznych odpadów – nieudanych wg producenta obiektów, które nie przeszły testu jakości oraz naczyń i obiektów przyniesionych przez uczestniczki i uczestników warsztatów. Wszystkie przedmioty zostaną podczas spotkania poddane recyclingowi znaczeń. Najciekawsze projekty, które autorki/autorzy zdecydują się przekazać na rzecz Domu Utopii, zostaną w niedalekiej przyszłości wystawione na sprzedaż, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na wsparcie i tworzenie miejsc pracy dla osób zmagających się z problemem bezdomności. 


Osoby, które chciałyby bliżej poznać twórczość Alicji Patanowskiej oraz idee, które są jej najbliższe, zapraszamy na dach Domu Utopii, gdzie tymczasowo umieściliśmy zaprojektowane przez nią ceramiczne obiekty. 4 lutego o godz. 18:00 prace te zafunkcjonują w nowym otoczeniu, na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa, jako pokaz z serii Przestrzeń Wyobraźni Dźwiękowej

Ceramiczne misy o fantazyjnych kształtach zafunkcjonują w odmiennych kontekstach: w przestrzeni otwartej stanowią nie tylko rzeźbiarskie obiekty, ale też donice, czy zbiorniki na deszczówkę. Pod dachem staną się na powrót rzeźbami, pełniącymi jednocześnie funkcję rezonatorów, tworzących wraz ze spadającymi do nich kroplami wody nowe akustyczne środowisko. Być może rytm tych kropel przypomni nam o tym, że zostało nam coraz mniej czasu, by zacząć uważniej wsłuchiwać się w naturę.


Wystawa w Teatrze Łaźnia Nowa udostępniona będzie w dniach 5, 6, 11, 12 i 13 lutego w godz. 16:00-19:00. Osoby chcące obejrzeć wystawę prosimy o wcześniejsze zgłoszenie pod adresem rezerwacja@domutopii.pl 

Alicja Patanowska jest garncarką, projektantką, absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Royal College of Art w Londynie oraz Wzornictwa Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pomysłodawczynią i organizatorką konferencji o nowym rzemiośle „Wytwórczo” (2020). Kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej są umiejętności rzemieślnicze (swoje prace tworzy poprzez manualne eksperymentowanie z materiałami). Jej odpowiedzią na eskalację chaosu konsumpcji jest praca oparta na osobistym zaangażowaniu w proces powstawania produktu, dzięki czemu każdy z nich, zyskuje niepowtarzalny kształt i znaczenie. 

Kup bilet
Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco