Warsztaty teatralne Twórczej EKO-SFERA to projekt dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Trwają rozmowy oraz grupowy proces pracy twórczej wokół tematu katastrofy klimatycznej. Młodzież uczestnicząca w projekcie ma możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami i wykorzystania ich we wspólnej pracy nad performansem, który będzie efektem finalnym trzymiesięcznych warsztatów.
>>W tamtym momencie mojego życia osobistego próbowałam się pogodzić z końcem świata. Albo przynajmniej z końcem tego świata, który znam.
Rodzice zawzięcie stosowali taktykę zaprzeczenia. Niekoniecznie próbowali negować głos nauki – mieli liberalne poglądy. Chodziło raczej o wypieranie rzeczywistości.<<
– mówi 17-letnia bohaterka powieści „Ewangelia dzieciństwa” Lydii Millet
Inspirując się książką, chcemy przyjrzeć się sprawie SYTUACJI KLIMATYCZNEJ, nurtującej nas wszystkich, dla jednych będącej źródłem lęku i depresji, dla innych wezwaniem do działania, dla jeszcze innych tematem tabu lub kwestią wypartą, o której lepiej nie mówić, bo przecież „i tak nie mam wpływu”. W której z tych grup jestem? W jaki sposób mogę/potrafię o tym mówić? Jak mogę to przełożyć na działanie twórcze? Co i jak chcę na ten temat powiedzieć światu? Te i inne pytania chcemy sobie zadawać.
Rozbudzamy potencjał do twórczego działania, poznajemy swoje własne możliwości ekspresji twórczej i odkrywamy potencjał pracy w grupie.
Jako prowadzące będziemy budować bezpieczną przestrzeń do działania we wnętrzach Domu Utopii, a także eksplorować otoczenie tego miejsca – ogród, park – aby popracować twórczo nad tematem naszej relacji z naturą. Z pojedynczym drzewem, kwiatem i całą planetą.
W naszej pracy będziemy rozmawiać, mówić, słuchać, pracować ze słowem, ruszać się, używać głosu i ciała, inspirować się fragmentami z książek, słuchać muzyki. Umiejętności i doświadczenie nie jest istotne, raczej chęć do działania i dzielenia się swoją energią, otwartość na innych.
Jest to przede wszystkim spotkanie oraz twórczy proces w oparciu o potrzeby i zainteresowania każdego z uczestników oraz całej grupy.
– MAŁGORZATA LECH i MARTA PAWLIK, prowadzące warszaty
Zapisy do stałej grupy uczestników przyjmowane były do 6 marca.
START: 8 marca, godz. 18:00, Dom Utopii, os. Szkolne 26A
CZAS TRWANIA: 3 miesiące
Prowadzące:
Małgorzata Lech – teatrolożka, dramaturżka, pedagożka. W kulturze pracuje od piętnastu lat, jako kuratorka projektów, dramaturżka, prowadząca warsztaty. Ostatnio rozwija swoje zainteresowania w obszarze pedagogiki teatru biorąc udział w kursach i warsztatach m.in. Teatr-Sztuka-Spotkanie w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Wierzy, że edukacja artystyczna, kulturalna i psychologiczna są bardzo ważne w procesie dojrzewania i wychowania.
Marta Pawlik – pedagożka teatru, specjalistka ds. wizerunku i PR, prowadzi warsztaty i spotkania z młodzieżą w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Filolog polski z wykształcenia, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, kursów i warsztatów z dziedziny ruchu, performansu i reżyserii. Otwarta i ciekawa ludzi.
Projekt realizowany jest przy udziale finansowym Miasta Kraków.