Działania Łukasza Surowca rozwijają niematerialne wymiary dizajnu. Ukierunkowane na prototypowanie i wytwarzanie nieznanych form relacji społecznych stanowią rodzaj budowania i badania wspólnot tymczasowych. Punkt wyjścia do realizacji artysty w ramach „Sztuki do rzeczy” stanowi idea urzeczywistnienia „Pomnika Ofiar Eksmisji – Pamięci Ofiar Relacji Społecznych”.
Wydarzenie odbywa się w ramach w ramach miejskiego programu wsparcia i promocji inicjatyw związanych z designem „SZTUKA DO RZECZY. Design w Krakowie”, podczas którego w Domu Utopii gościmy realizujących swoje projekty: artystkę wizualną i autorkę książek – Patrycję Orzechowską oraz artystę interdyscyplinarnego i rzeźbiarza Łukasza Surowca.
Projekt „SZTUKA DO RZECZY. Design w Krakowie” jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.
……………………………………………………………………………………………………………
Łukasz Surowiec- artysta interdyscyplinarny: rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo oraz autor akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. W swoich pracach stara się przyciągnąć uwagę do zmarginalizowanych grup społecznych i ich problemów, włączając w to zaszłości historyczne. Przedmiotem jego badań jest również praca związana z pamięcią.
Patrycja Orzechowska – artystka wizualna, autorka książek artystycznych. Posługuje się szerokim wachlarzem mediów, od fotografii i kolażu po instalacje i ceramikę. Absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich ostatnich realizacjach zajmuje się głównie OOO (ontologią zorientowaną na przedmiot). Pracuje na resztkach, na gotowych przedmiotach, na ludzkim ciele, uprawiając fizyczny i mentalny recykling. Swoją pracę traktuje jako pole eksperymentu i doświadczania.
Rezerwacje na warsztat przyjmujemy pod adresem ltrzcinski@domutopii.pl
Fot.: Dom Utopii