Sztuka do Rzeczy. Design w Krakowie: „Badania terenowe” – warsztat z Patrycją Orzechowską

  • wtorek 19.11.2024
  • godzina: 18:00 - 21:00

Poszukiwania Patrycji Orzechowskiej oscylują wokół pracy z ludźmi i przedmiotami z Muzeum Archeologicznego – Oddziału w Nowej Hucie-Branicach, stanowiąc rozwinięcie najbardziej aktualnych zainteresowań artystki związanych z archeologią przeszłości jak i przyszłości, ontologii zorientowanej na przedmiot, kopania w ziemi i sięgania do tego co podziemne, ukryte i podświadome. Dlatego w miejsce wytwarzania nowych materialności jej uwaga i aktywność ukierunkowane zostaną na gotowe obiekty wybrane z kolekcji muzeum.

Wtorkowy warsztat będzie niepowtarzalną okazją do towarzyszenia artystce w jej twórczym procesie. Bazą dla wspólnych działań będzie nie eksplorowane od lat 90. XXw. archiwum fotograficzne Romana Zająca – autora zdjęć, archeologa i fotografa, byłego pracownika Muzeum Archeologicznego w Krakowie, obejmujące kilkudziesięcioletni okres prac wykopaliskowych na terenech Nowej Huty (od lat 50. do 80. XXw.).

Zapraszamy do wspólnej rozmowy i detektywistycznej pracy z przeszłością, ukierunkowanej na indywidualną interpretację, konfabulujące dopowiadanie sensów i historii, spekulatywne tworzenie wyobrażonych scenariuszy na przecięciu konkretu i intuicji.

Wydarzenie odbywa się w ramach miejskiego programu wsparcia i promocji inicjatyw związanych z designem „SZTUKA DO RZECZY. Design w Krakowie”, podczas którego w Domu Utopii gościmy realizujących swoje projekty: artystkę wizualną i autorkę książek – Patrycję Orzechowską oraz artystę interdyscyplinarnego i rzeźbiarza Łukasza Surowca.

Projekt „SZTUKA DO RZECZY. Design w Krakowie” jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

……………………………………………………………………………………………………………

Patrycja Orzechowska – artystka wizualna, autorka książek artystycznych. Posługuje się szerokim wachlarzem mediów, od fotografii i kolażu po instalacje i ceramikę. Absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich ostatnich realizacjach zajmuje się głównie OOO (ontologią zorientowaną na przedmiot). Pracuje na resztkach, na gotowych przedmiotach, na ludzkim ciele, uprawiając fizyczny i mentalny recykling. Swoją pracę traktuje jako pole eksperymentu i doświadczania.

Łukasz Surowiec- artysta interdyscyplinarny: rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo oraz autor akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. W swoich pracach stara się przyciągnąć uwagę do zmarginalizowanych grup społecznych i ich problemów, włączając w to zaszłości historyczne. Przedmiotem jego badań jest również praca związana z pamięcią.

Rezerwacje na warsztat przyjmujemy pod adresem ltrzcinski@domutopii.pl

Materiał wizualny: Patrycja Orzechowska.

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco