Kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni
– Lawrence Buell, jeden z wczesnych popularyzatorów humanistyki środowiskowej
Zapraszamy do Domu Utopii na zajęcia pierwszej krakowskiej Szkoły Ekopoetyki! W programie, który zostanie zrealizowany w ciągu czterech weekendów – od kwietnia do czerwca 2023 r. – znalazły się warsztaty i wykłady, dyskusje i spacery, wspólne sesje czytania i słuchania, wiele ciekawych rozmów i dyskusji. Szkoła Ekopoetyki została pomyślana przede wszystkim jako przestrzeń spotkania, w której kwestie filozoficzne i antropologiczne przenikają się z literaturą i sztuką oraz aktywizmem ekologicznym. Słuchaczki i Słuchacze, którzy wezmą udział w pełnym cyklu zajęć, otrzymają dyplomy ukończenia całego kursu.
Od naszych Słuchaczek i Słuchaczy nie wymagamy konkretnej wiedzy ani wykształcenia kierunkowego, a jedynie gotowości do uczestnictwa w zajęciach o zróżnicowanej tematyce. Chcielibyśmy, aby dołączyły do nas osoby odnajdujące się w obszarze wrażliwości, która jest bliska założeniom Szkoły – takie, które interesują zarówno zagadnienia dotyczące ekologii, ale również literatury, filmu, muzyki i szeroko pojętej kultury. Wszystkie spotkania będą się odbywały w języku polskim.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są TUTAJ.
Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza on-line w terminie do 31 marca. W zgłoszeniu należy umieścić biogram opisujący historię edukacji, własne działania twórcze i/lub zainteresowania (150 słów) oraz uzasadnienie chęci udziału (150 słów).
Ogłoszenie wyników naboru nastąpi: 3 kwietnia 2023 r.
WEEKEND: 19-21 maja
Tematem trzeciego zjazdu będzie zmiana. Zastanowimy się, jakiego języka używamy współcześnie do rozmowy o środowisku naturalnym i w jaki sposób możemy go kształtować na nowo. Porozmawiamy o tym, co możemy zmienić w otaczającej nas rzeczywistości jako jednostki, a co wymaga zmian systemowych. Przećwiczymy „nazywanie świata” podczas warsztatów teatralnych i literackich oraz spaceru przyrodniczego.
PIĄTEK
18.00-21.00
Warsztaty teatralne
Prowadzenie: Małgorzata Lech i Marta Pawlik
SOBOTA
13.30-15.30
Warsztaty: Zmiana instytucjonalna
Prowadzenie: Aleksandra Gołdys
16.00-18.00
Warsztaty literackie
Prowadzenie: Michał Książek
19.00-22.00
Prelekcja o muzyce „czwartego świata” i sesja słuchania
Prowadzenie: Grzegorz Czemiel
NIEDZIELA
9.00-12.00
Spacer przyrodniczy
Prowadzenie: Michał Książek