Od organizatora, Centrum Aktywności Twórczej im. D.W. Winnicotta:
8 czerwca 2025 r.
g. 14:00-18:00
Zapraszamy psychoterapeutki i psychoterapeutów, osoby pracujące w obszarze zdrowia psychicznego, twórców i pracowników kultury, nauczycielki i nauczycieli oraz wszystkie osoby zaciekawione łączeniem tych obszarów do udziału w integrującym, nieodpłatnym wydarzeniu o kreatywności i wspólnocie.
Tytuł spotkania — „Szczęśliwy dom, gdzie pająki są” — zaczerpnięty został z ludowego powiedzenia, według którego szczęście może kryć się w tym, co nieoczywiste, czasem wręcz budzące lęk. Pająk, wielooczna i wielonożna istota, łączy w sobie sprzeczności — symbol porządku i piękna tkanej sieci, ale także agresji i zagrożenia.
Motywem pająka fascynowała się Louise Bourgeois, francusko-amerykańska artystka, której monumentalna rzeźba Maman (zdrobnienie od „mama”) przedstawia 35-metrowego pająka jako hołd dla matki-tkaczki, cierpliwie naprawiającej zniszczone gobeliny. Bourgeois widziała w pająku figurę twórczej siły: zdolności naprawy, opieki i trwania — także w kontekście osobistej straty i pamięci o zmarłym synu.
W podobnym duchu chcemy spojrzeć na kreatywność: jako na proces wymagający cierpliwości, zdolności łączenia wątków, naprawiania zerwanych nici i tworzenia na nowo. Jej symbolem może być Janus — rzymskie bóstwo o dwóch twarzach, spoglądające jednocześnie w przeszłość i przyszłość. Zarówno praca terapeutyczna, jak i artystyczna to nie tylko relacja z pacjentem czy widzem, ale też nieustanny dialog z kulturą, językiem, instytucjami i społecznymi ramami.
Pomysł na to wydarzenie narodził się podczas seminarium o psychoanalizie i kreatywności, kiedy to Aleksandra Brzozowska opowiedziała o swojej psychoterapeutycznej pracy w małej miejscowości — pracy wymagającej żmudnego budowania wspólnego języka oraz tworzenia środowiska, które zapewniałoby odpowiednie kulturowe „trzymanie”.
Poczułyśmy potrzebę przestrzeni, w której będzie można przyglądać się temu, jak kultura wpływa na naszą codzienną pracę – i jak my, poprzez działania pozaterapeutyczne, możemy wnosić coś ważnego do społeczności, w których żyjemy.
Wydarzenie to stanowi również krok w stronę utworzenia Stowarzyszenia CAT im. Donalda W. Winnicotta — przestrzeni dla „pająków” rozumianych jako osoby splatające nici między psychoanalizą, psychoterapią a sztuką.
W programie wydarzenia:
– Wystąpienie Aleksandry Brzozowskiej: „Praca psychoanalityczna w wiejskiej społeczności”
– promocja najnowszej książki poetyckiej superwizora, psychoterapeuty i psychiatry Krzysztofa Walczewskiego
– wiersze, psychoterapeutki, superwizorki i poetki Racheli Molickiej
– Opowieść Tomasza Talerzaka (Dom Utopii) o projekcie choreograficznym „Ławica” autorstwa Aleki Polis
– prezentacja interdyscyplinarnego projektu „Gadający KOT” organizowanego przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną „Krakowski Ośrodek Terapii”/ gościni: Maja Raczyńska- Ścigaj
– Wspomnienie o Teatrze Trochę Innym, prowadzonym przez Rachelę Molicką i Jana Molickiego
– Wystawa „Szczęśliwy dom, gdzie pająki są” uczestniczek seminarium Kreatywne Stany Umysłu i zaproszonych gości
After party w legendarnym Klubie Kombinator.
.
Piotr Adamski, Beata Bernatek, Grażyna Bogucka, Aleksandra Brzozowska, Aleksandra Fajga, Małgorzata Futyma, Anna Gawlik, Patrycja Klim-Kubica, Kinga Kocjan, Iga Koźmińska-Kiniorska, Rachela Molicka, Aleksandra Monser-Milczarek, Anna Nieniewska-Mello, Żaneta Niemiec, Danuta Nowak, Mariola Pańszczyk, Bartosz M. Puk, Maja Raczyńska-Ścigaj, Dominika Sarna-Palacz, Elżbieta Sala-Hołubowicz, Zuzanna Szpunar, Tomasz Talerzak, Mariola Tempska, Krzysztof Walczewski, Sylwia Wawrzkowicz, Wiktoryna Wróbel, Małgorzata Zioło
Wstęp wolny.