Od organizatora, Zespołu Projektowego AR.C.H.ETHICS, działającego w ramach Referatu ds. Parków Kulturowych WYDZIAŁU KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO UMK:
1 kwietnia w godzinach 8:30-13:00 zapraszamy do Domu Utopii na wydarzenie realizowane w ramach dwudniowego (1-2 kwietnia) spotkania sieci miast o dysonansowym dziedzictwie IV Core Network Meeting, Dissonant Heritage Cities. Spotkanie związane jest z realizacją projektu „Zrównoważone zarządzanie dysonansowym dziedzictwem Krakowa na przykładzie Nowej Huty – AR.C.H.ETHICS” w ramach programu URBACT IV.
Od 2002 r. program URBACT przyczynia się do zmian w całej Europie, umożliwiając współpracę i wymianę pomysłów między miastami w ramach sieci tematycznych, rozwijając umiejętności lokalnych interesariuszy w zakresie projektowania i wdrażania zintegrowanych i partycypacyjnych polityk oraz dzieląc się wiedzą i dobrymi praktykami miejskimi.
Miasta stoją na czele największych współczesnych wyzwań i możliwości. Zmiany klimatu, luki międzypokoleniowe i rewolucja cyfrowa to tylko niektóre z punktów zwrotnych dla europejskich miast. A jednak miasta są również domem dla różnorodności kulturowej, możliwości gospodarczych i podstawowych usług. Dzieląc się doświadczeniami z innymi miastami, możemy wykorzystać wiele możliwości zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. W tym miejscu pojawia się URBACT.
URBACT promuje zintegrowany rozwój, aby wspierać miasta we wdrażaniu horyzontalnej i wertykalnej integracji polityki. Pozytywne zmiany można najlepiej wprowadzić, gdy władze lokalne współpracują z różnymi szczeblami zarządzania (regionalnym, krajowym, unijnym) – integracja pionowa – oraz gdy stawiają czoła wyzwaniom i problemom w sposób holistyczny, uwzględniający jednocześnie wymiar środowiskowy, gospodarczy i społeczny – integracja pozioma.
Metoda URBACT zachęca miasta do ponownego przemyślenia scentralizowanych struktur zarządzania i przejścia na bardziej inkluzywne i holistyczne modele. Podejście partycypacyjne URBACT uznaje, że zrównoważony rozwój miast jest napędzany przez strategie zorientowane na działanie, które są współtworzone i wdrażane z lokalnymi mieszkańcami.
W latach 2021-2027 URBACT IV opiera się na spuściźnie poprzednich programów i oferuje miastom jeszcze więcej możliwości wprowadzania pozytywnych zmian. Obecny program uwzględnia w swoich działaniach przekrojowe priorytety UE w zakresie kształtowania polityki cyfrowej, ekologicznej i równości płci.
Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) z budżetem w wysokości 79 769 000 EUR, z Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej z budżetem w wysokości 5 000 000 EUR oraz z Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej z budżetem w wysokości 2 000 000 EUR na lata 2021-2027.
Organizatorem wydarzenia jest Zespół Projektowy AR.C.H.ETHICS, działający w ramach Urzędu Miasta Krakowa – Wydział Kultury, Wydział Strategii i Funduszy Europejskich, Biuro Architekta Miasta.
Więcej informacji na temat programu URBACT IV znajdziecie tutaj: https://urbact.eu/polska
AGENDA – 1.04.2025
Morning session 8:30-13:00
8:30-8:45 Partners Registration
8:45-9:00 Krakow welcome speach
9:00-11:00 Peer Review of IAPs – URBACT expert: Ileana Toscano, Nils Scheffler
11:00-12:45 Peer Review of IAPs
IAP – Refining Actions / Resourcing
URBACT expert: Ileana Toscano, Nils Scheffler
12:15-12:45 Project unLoc – redefining architecture of power in the former Eastern Bloc countries. Using AI tools to experiment with residents and artists to create new potential visions for the use of former soviet architecture landmarks. PhD Małgorzata Łuczyna, PhD Karolina Kolenda, PhD Jacek Złoczowski, University of the National Education Commission in Krakow.
12:45-13:15 Nowa Huta’s Disonant Heritage – brief introduction to study visit