Radość raku – warsztaty ceramiczne (BULWART SZTUKI)

  • sobota 30.07.2022
  • godzina: 16:00 - 20:00

Latem zdejmujemy kłódki z naszych pieców i zapraszamy na warsztaty ceramiczne 楽焼 raku-yaki z Paolo Spalluto  Będziemy wyciągać rozgrzaną ceramikę z pieca i poddawać ją radykalnym zabiegom, wystawiać na zimne powietrze, zanurzać w zimnej wodzie, trocinach, liściach. Raku zaczyna się od gestu wyciągnięcia ceramiki z żywego ognia. To moment, w którym kończy się pełna twórcza kontrola, a zaczyna się niespodziewane. Pewne pozostanie tylko jedno – nasze prace zareagują na ten zabieg, ale tego, jak zareagują, nie da się przewidzieć. Możemy to odkryć podczas warsztatów.

Opieka artystyczna: Paolo Spalluto – artysta, ceramik, nauczyciel. Pochodzi z południa Włoch, z regionu Puglia, mieszka w Krakowie od 2009 roku, gdzie prowadzi autorską pracownię ceramiczną. Używa zróżnicowanych technik ceramicznych. Lubi pracować nad niepowtarzalnymi obiektami ceramicznymi kreowanymi dla galerii sztuki oraz designu. Twórca przykłada dużą wagę do używania materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu.

30.07, 6.08, 20.08 / 16:00

pracownia ceramiczna Domu Utopii

Spotkamy się w trzy letnie soboty w pracowni ceramicznej Domu Utopii. Między 16:00 a 20:00 pracujemy pod okiem Paolo Spalluto, doświadczonego ceramika z wieloletnim stażem. Tworzymy naczynia, obiekty, rzeźby. Pracujemy w glinie przezna- czonej do raku, odpornej na zabiegi, jakim będziemy poddawać nasze realizacje. Cykl warsztatowy obejmuje cztery spotkania. Trzy pierwsze soboty poświęcamy na prace manualne w glinie. Osoby chętne mogą wziąć udział w dowolnej ilości spotkań, po- nieważ są one niezależne. Więcej godzin w pracowni to więcej wykreowanych obiektów.

27.08 / 17.30

ogród Teatru Łaźnia Nowa, spotkanie przy specjalnie zbudowanym piecu do raku

Czwarte spotkanie jest finałem warsztatów. Połączy uczestniczki i uczestników trzech poprzednich, a jego punktem centralnym – ogniskiem – będzie specjalnie na tę okazję zbudowany piec cera- miczny, którego żywy ogień przygotuje nasze ceramiki na dalsze interwencje, a więc artystyczny skok w niewiadomą. Pracujemy, doświadczamy i tworzymy razem w plenerze, w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa. Wspólny wypał raku to zwieńczenie warsztatów ce- ramicznych, techniki łączącej wszystkie cztery mityczne żywioły: ziemi, ognia, powietrza, wody.

Materiały i narzędzia dostarcza organizator.

Kup bilet
Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco