L.O.V.E.L.E.T.T.E.R.S.
21 maja, godz 17.00-18.30 – pokaz specjalny
Teatr Łaźnia Nowa (osiedle Szkolne 25), Mała Scena
26 maja, godz 18:00 – wernisaż
od 27 maja do 11 czerwca – codziennie w godz. 10.00-20.00
Dom Utopii
artysta: Piotr Bujak
kurator: Piotr Lisowski
L.O.V.E.L.E.T.T.E.R.S Piotra Bujaka to coś więcej niż działanie artystyczne, którego status można sproblematyzować w formie wystawy. W pierwszej kolejności jest to rodzaj osobistego rytuału. Emanacja uczuć, więzi oraz troski rozgrywająca się pomiędzy dwojgiem ludzi. Gest wspólnego przebywania i budowania intymnej relacji artysty z jego 97-letnią obecnie Babcią.
Wszystko rozpoczęło się w 2017 roku kiedy Piotr wyjechał do Japonii. Od tamtego czasu obydwoje zaczęli regularnie rozmawiać ze sobą łącząc się online. Sesje te stanowiły nie tylko okazje do podtrzymania kontaktu oddalanych od siebie o blisko10 000 kilometrów osób ale także dawały możliwość aktywnego spędzania czasu, podczas którego wspólnie rozwiązywali krzyżówki.
Ta prosta z pozoru czynność wypełniania rubryk odgadywanymi hasłami stała się pretekstem do wspólnej rozmowy i wzmacniania więzi. Rejestrowane przez artystę spotkania, często pełne wyraźnego napięcia i bliskości, stanowią także zapis zmagań głównej bohaterki z technologią i własnymi ograniczeniami wynikającymi z zaawansowanego wieku.
Projekt L. O. V. E. L. E. T. T. E. R. S. nieustannie rozwija się łącząc różne media. Zapisom wideo oraz audio ze wspólnych rozmów towarzyszą archiwum zbieranych przez Babcię rozwiązanych krzyżówek oraz notatki artysty, które powstają w czasie spotkań. Samo działanie jest jednak czymś więcej niż wizualną dokumentacją. Jej zapis tak naprawdę mógłby pozostać formą przypisu.
L.O.V.E.L.E.T.T.E.R.S. to opowieść o prywatnej relacji i potrzebie empatii. W centrum zainteresowania Bujaka pojawiają się kategorie, próbujące rozregulować wizualność na rzecz postartystycznej aktywności. W tym przypadku w szczególności opartej na bliskości.
Piotr Bujak – artysta sztuk wizualnych. W swoich pracach wykorzystuje mieszane media, tworzy też projekty interdyscyplinarne. Porusza się pomiędzy sztuką video, instalacją i sztuką obiektu, eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2009), San Francisco Art Institute w USA (2012), stypendystą fundacji Fulbright’a oraz rządu Japonii. Obronił doktorat na Tama Art University w Tokio. W latach 2017-2019 prowadził też prace artystyczno-naukowe w ramach pobytu badawczego na Tokio University of the Arts. Wystawiał m. in. w Careof/Docva w Mediolanie, Cité internationale des arts w Paryżu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Twórczość Piotra Bujaka łączy punkową kulturę kontestacji, minimalizm, konceptualizm, inspiracje neoawangardowe i dyskurs krytyczny.
Fot. archiwum projektu