Oprowadzanie po Domu Utopii

  • środa 13.10.2021
  • godzina: 18:00 - 18:45

Słysząc słowo „utopia”, wiele osób myśli, że to coś nierealnego. Tymczasem utopia – według zamysłu Thomasa More’a – to jest po prostu dobre miejsce. Budowane na sprawiedliwości, solidarności i równości. Na podobnych ideach oparto budowę Nowej Huty. Ludzie dostali szansę na własny dom. Nowa Huta jest idealnym miejscem do stworzenia nowoczesnego centrum edukacyjnego, jakim jest powstały w sercu osiedla Szkolnego przy Teatrze Łaźnia Nowa: Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii.

Założyciele Teatru Łaźnia Nowa – Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, stworzyli dodatkowe 2200 m2 kreatywnej przestrzeni dla mieszkańców Nowej Huty. Projekt obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań, rezydencje artystyczne oraz strefę ruchu i odpoczynku. To miejsce spotkań mieszkańców Nowej Huty z artystami, amatorów z profesjonalistami, którzy przyjeżdżają tu nie tylko z różnych stron Polski, ale również z innych krajów, żeby razem tworzyć, myśleć, współodczuwać i działać.

W budynku, który może pomieścić 600 osób, realizowana jest pozateatralna linia programowa Łaźni Nowej: warsztaty, koncerty, performance, pokazy filmowe, dyskusje społecznego uniwersytetu, spotkania literackie, działania łączące w sobie nowatorskie pomysły, formy i idee. Przebudowa i aranżacja dawnego skrzydła budynku Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 nawiązuje do historii miejsca i industrialnej przeszłości dzielnicy oraz nieodległego kombinatu. Na dachu Domu Utopii stoi jednak Fontanna Przyszłości, czyli figura sikającego Lenina, która symbolizuje potrzebę oderwania się i zdystansowania od historii, a także odważnego spojrzenia w przyszłość.

Po Domu Utopii oprowadzają Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, która w ramach Domu Utopii tworzy projekt Spółdzielnia Dobrych Praktyk oraz Łukasz Trzciński, fotografik i kurator wystaw, współtworzący program miejsca.

Kup bilet
Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco