Cykl spotkań i warsztatów prowadzonych przez Annę Nacher, w trakcie których praca z oddechem, głosem i słuchaniem będzie przewodnikiem w eksploracji świadomości ciała w przestrzeni i w relacji z innymi i Innymi (ludźmi, roślinami, bezpośrednim otoczeniem). Będziemy badać związki między oddechem, głosem i praktyką Głębokiego Słuchania, poruszać się pomiędzy miejscami pozostającymi na uboczu tkanki miejskiej Nowej Huty i takimi, które trzeba tej tkance przywrócić. Oddamy oddechowi głos, a głosowi oddech, wpisując się w palimpsestową, wielowarstwową opowieść miasta. Posłuchamy miejsc działania „czwartej natury” – przyrody, która działa na gruzach aktywności ludzkiej i która objęła we władanie miejsca zapomniane, nieczynne lub zniszczone. W trakcie spotkań będziemy pracować w trzech różnych modalnościach: pracy teoretycznej, pracy warsztatowej oraz pracy z dźwiękiem. Podsumowaniem cyklu będzie instalacja dźwiękowa i kolejna odsłona biblioteki nagrań oddechu.
Sobota, 20 lipca / 10:00-15:00
WARSZTATY MIĘDZY ŻYWIOŁAMI: ARCHIWA BEZDECHU
MIĘDZY PORTEM A EKOSPALARNIĄ
Zbiórka o godz 10:00 na przystanku tramwajowym “Giedroycia” przy ul. Igołomskiej. Prosimy o punktualne przybycie. Prosimy o zabranie ze sobą telefonów z możliwością nagrywania dźwięku i wolnym miejscem w pamięci.Wydarzenie odbędzie się bez względu na pogodę, prosimy o pamiętanie o odpowiednim obuwiu i stroju.
Spotkamy się w miejscu „pomiędzy” żywiołami i pomiędzy historiami. Z jednej strony będzie opowieść o tym, co niesie ogień. Po drugiej stronie port i związany z nim żywioł wody. Przyjrzymy się własnym archiwom bezdechu: miejscom, w których „tracimy oddech”, metaforycznie i dosłownie. Sprawdzimy, czy może to być także miejsce transformacji, w którym na nowo odnajdziemy oddech i głos.
Sobota, 3 sierpnia / 10:00-15:00
WARSZTATY: SIŁA GŁOSU
SUSZARNIA. OSIEDLE CENTRUM A1
Zbiórka o godz 10:00 pod klatką numer III. Prosimy o zabranie ze sobą telefonów z możliwością nagrywania dźwięku i wolnym miejscem w pamięci.
Znajdujące się na ostatnich kondygnacjach budynku pomieszczenia suszarni to przestrzenie bliżej nieba, wypełnione powietrzem spokojem i oczekiwaniem, w których wewnątrzosiedlowe życie przenika się z prywatnymi historiami mieszkańców. Poszukamy siły głosu, która rodzi się z otwarcia na ruchy powietrza, strefy pograniczne, przepuszczalność granic. Posłuchamy oddechu, który próbuje odnaleźć swoje trajektorie w atmosferycznym niepokoju kryzysu klimatycznego.
Sobota, 17 sierpnia / 10:00-15:00
WARSZTATY: NAPOWIETRZANIE, NAGŁOSOWYWANIE
SCHRONY. OSIEDLE CENTRUM A1
Zbiórka o godz 10:00 pod klatką numer IV. Prosimy o zabranie ze sobą telefonów z możliwością nagrywania dźwięku i wolnym miejscem w pamięci.
Zimnowojenne, podziemne schrony miały tworzyć przestrzeń bezpieczną w czasie największych kryzysów. Miały służyć podstawowemu celowi – podtrzymywaniu biologicznego życia, będąc dla niego swoistą przestrzenią-protezą. Są więc miejscami z niezwykłym potencjałem, zwłaszcza ze względu na mechaniczną mediację oddechu, uzyskiwaną za sprawą urządzeń napowietrzających z epoki, z których nadal mogą korzystać. Tytułowe „NAGŁOSOWYWANIE” jest długiem wobec praktyki poetyckiej Mirona Białoszewskiego i jego „Namuzowywania”. Z inspiracji poezją konkretną, zejdziemy od powierzchni języka do podziemi oddechu szukając miejsc bezpiecznych i schronień w kryzysach ekspresji głosowej.
Sobota, 31 sierpnia / 10:00-15:00
WARSZTATY: ODDYCHAJĄC Z TYMI, CO PRZED NAMI
STAWY OSADOWE-KUJAWY
Zbiórka o godz 10:00 na przystanku autobusowym “Karowa” przy ul. Karowej. Prosimy o punktualne przybycie. Prosimy o zabranie ze sobą telefonów z możliwością nagrywania dźwięku i wolnym miejscem w pamięci. Wydarzenie odbędzie się bez względu na pogodę, prosimy o pamiętanie o odpowiednim obuwiu i stroju.
Osadniki służą do wychwytywania zanieczyszczeń stałych odprowadzanych hydraulicznie jak popioły i żużle z siłowni kombinatu oraz szlam żelazonośny pochodzący z mokrego odpylania spalin w stalowni. Zaanektowane przez przyrodę, funkcjonują na styku porządków życia i śmierci, tego co odrzucone i tego, co potencjalne. Po raz kolejny oddech i głos będą naszymi przewodnikami w procesach transformacji – tym razem rozciągniętymi w dłuższych skalach czasowych. „PRZED NAMI” jest tutaj zlokalizowane w porządkach sięgających czasów historycznych (lokalnej historii Nowej Huty) i czasów mitycznych (transformacji elementów i sił natury). W jaki sposób te porządki zachodzą na siebie? Jak oddech pomaga nam tkać opowieści? W jaki sposób i dlaczego domagają się one weryfikacji?
Sobota, 31 sierpnia / 17:00-18:30
„BIBLIOTEKA ODDECHÓW”. POKAZ INSTALACJI DŹWIĘKOWEJ
SCHRONY. OSIEDLE CENTRUM A1 (klatka nr IV)
Biblioteka Oddechów to instalacja dźwiękowa site-specific, podsumowująca serię warsztatów pod tym samym tytułem, realizowanych przez sześć tygodni w niezwykłych lokalizacjach Nowej Huty. Instalacja wykorzystuje nagrania oddechów będące częścią rosnącej od 2021 roku kolekcji. Ochotnicy z całego świata przesyłają swoje krótkie nagrania z myślą o wymianie energii, jaką jest prosty akt oddychania, będący zawsze formą mediacji i wymiany ze światem więcej-niż-ludzkim.
Nagrania dokonane w Nowej Hucie zostaną także włączone w kolejną odsłonę instalacji, która jest częścią wystawy Atmosphere of Sound: Sonic Art in the Age of Climate Disruption w ramach inicjatywy PST Art na terenie kampusus UCLA w Los Angeles między 14 września 2024 – 30 maja 2025.
Projekt realizowany w latach 2022-2025 w ramach projektu artystyczno-badawczego UCLA Art | Sci Center, Atmosphere of Sound: Sonic Art in the Age of Climate Disruption.
Dr hab. Anna Nacher – pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na kulturze cyfrowej, badaniach nad dźwiękiem, sztuce mediów, e-literaturze, humanistyce ekologicznej i posthumanizmie. Aktywność naukową łączy z działalnością artystyczną oraz ekologiczną. Od 2015 roku współprowadzi wraz z Markiem Styczyńskim ośrodek permakulturowy Biotop Lechnica na Słowacji.
Rezerwacja biletów możliwa jest zarówno na pojedyncze spotkania, jak i na cały cykl, w formie promocyjnego karnetu.
Link do zakupu karnetów: https://tln.systembiletowy.pl/product
JAK KORZYSTAĆ Z KARNETU?
Po zakupie karnetu na stronie tln.systembiletowy.pl/product otrzymasz mailowo karnet elektroniczny. Znajduje się na nim 13-cyfrowy kod umieszczony pod kodem kreskowym. Za jego pomocą możesz odbierać bezpłatne wejściówki na wydarzenia za pośrednictwem strony bilety.laznianowa.pl.
Uwaga! Za pośrednictwem karnetu można odebrać tylko jedną wejściówkę na dany termin.
W przypadku pytań lub trudności technicznych zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym bilety@laznianowa.pl lub numerem telefonu 504 416 796.
Fot.: zdjęcie z warsztatów prowadzonych przez Annę Nacher w Domu Utopii