„MIASTO IDEALNE”
PIERWSZE LATA NOWEJ HUTY NA FOTOGRAFIACH HENRYKA MAKAREWICZA I WIKTORA PENTALA. NOWA ODSŁONA
Wystawa czynna w dniach: 18 października – 29 listopada 2024Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 20:00
Oprowadzanie 28 listopada – godz. 13:00-15:00 – GRZEGORZ JEŻOWSKI
KURATOR → Łukasz Trzciński
SCENOGRAFIA → Zbigniew Prokop
Współpraca: Fundacja Imago Mundi, Muzeum Fotografii w Krakowie
Zapraszamy na – inspirowane nową odsłoną wystawy „Miasto Idealne” – oprowadzanie śladami funkcjonującego w czasie II WŚ na terenie Nowej Huty dawnego obozu pracy przymusowej Baulager 15/XIV, które poprowadzi Grzegorz Jeżowski
W 1943 roku (ten rok jako datę początku funkcjonowania obozu przyjmuje Grzegorz Jeżowski, prowadzący oprowadzanie), na terenach rozciągających się pomiędzy dzisiejszym placem Centralnym a willą Rogozińskich Niemcy założyli obóz pracy pod nazwą „Baulager 15/XIV”. Na na ogromnym terenie – od Mogiły aż do obecnego placu Centralnego (obejmującym obecne osiedla Centrum E, Na Skarpie i Młodości) byli prawdopodobnie przetrzymywani Żydzi z Polski i Węgier, a także jeńcy sowieccy, Polacy z KL Plaszow oraz polscy robotnicy przymusowi.
Niestety nie dysponujemy potwierdzoną wiedzą na temat tego miejsca. Wiadomo o wydzielonej południowo-wschodniej części obozu, która przeznaczona została w 1944 r. dla jeńców radzieckich. Na terenie obozu istniał również prawdopodobnie barak przeznaczony dla Żydówek, a także magazyny Wehrmachtu i obiekty przemysłowe z prowadzącą do nich bocznicą kolejową.
Spacer -ukierunkowany na mapowanie wspomnień świadków wydarzeń jak i upamiętnienie historii miejsca, którego przerastanie tkanką ludzką i architektoniczną dokumentowali Pental i Makarewicz – poprowadzi Grzegorz Jeżowski z Muzeum Krakowa.
Grzegorz Jeżowski – historyk, kustosz w Muzeum Krakowa, autor wielu wystaw muzealnych, katalogów, artykułów. Współautor wystawy stałej w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera, kurator wystawy stałej „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”.
Nowa odsłona kolekcji „Miasto idealne” dedykowana jest perspektywie jednostkowych doświadczeń i idącej za nią indywidualnej pamięci mieszkańców Nowej Huty. Stanowi rozwinięcie dążeń do zapewnienia stałego dostępu do zbioru fotografii Henryka Makarewicza (1917–1984) i Wiktora Pentala (1920–2013), stanowiącego jedyny tak obszerny i wielopłaszczyznowy zapis powstawania i ewolucji Nowej Huty.
Rezerwacje na oprowadzania przyjmujemy pod adresem rezerwacja@domutopii.pl lub za pośrednictwem przycisku „zapisz się” w kalendarium Teatru Łaźnia Nowa.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski – w programie Patriotyzm Jutra 2024.
Ilustracja: Budowa Osiedla Lata 50. XXw., fot. Henryk Makarewicz/idealcity.pl