Milosh Luczynski
PAMIĘĆ MIASTA
kuratorka: Małgorzata Szydłowska
19 lipca – 30 sierpnia 2024, dawna restauracja “Jubilatka”, os. Teatralne 11
pokazy:
19, 26 lipca / 21:00
9, 23, 30 sierpnia / 20:30
Dawna restauracja JUBILATKA na osiedlu Teatralnym 11, przeżywała lata swojej świetności wraz z rozkwitem kombinatu. Z czasem, zaczęła jednak podupadać. W końcu, z miejsca które dawniej tętniło życiem towarzyskim, zamieniła się w „bezludną” przestrzeń. Za sprawą artysty MILOSHA LUCZYNSKIEGO, tchniemy nowe życie, w to ważne niegdyś dla wielu nowohucian miejsce.
Na sześć wakacyjnych tygodni (19 lipca-30 sierpnia) JUBILATKA przeistoczy się w miejsce spotkań z mieszkańcami Nowej Huty. Artysta zaanektuje przestrzeń dawnej restauracji i zmieni ją w studio-galerię, w którym będziecie mogli spotkać go przez większość tych dni.
Podczas działań towarzyszyć mu będzie pisarz Sławomir Shuty, wspólnie wysłuchają opowieści mieszkańców o miejscach, ludziach i historiach, które są żywe w ich pamięci. W tym m.in. wspomnień związanych z kombinatem metalurgicznym.
Efekty pracy artysty i pisarza będzie można zobaczyć w piątkowe wieczory na murach dawnego KINA ŚWIT, w formie wielkoformatowych multimedialnych projekcji, podczas których zobaczymy twarze nowohucian, którzy podzielili się z nami swoimi opowieściami m.in. o życiu rozrywkowym Nowej Huty.
Tuż po pokazach JUBILATKA przemieni się w muzyczno-taneczną scenę.
Didżejsko-widżejską plejadę zainauguruje 19 LIPCA ikona paryskiej sceny tanecznej: PATRICK VIDAL. Pierwsza odsłona tanecznej JUBILATKI będzie nosiła “Pamięć Miasta / Pattern”. Kolejne pokazy zaplanowane zostały na piątkowe wieczory 26 lipca oraz 9, 23 i 30 sierpnia.
Mieszkający na co dzień w Paryżu MILOSH LUCZYNSKI przywiezie do Nowej Huty prace z najnowszej wystawy zatytułowanej „Widzę bezgraniczną arogancję moich uprzedzeń, jestem tylko człowiekiem”, aby wejść w ten sposób w dialog z niedawno odkrytymi pracami nowohuckiego artysty Mariana Kruczka (1927-1983), znanego m.in. za sprawą galerii “Pod chmurką” i wielu innych działań, które w latach 70-tych ożywiały kulturalnie Nową Hutę. Obu artystów, urodzonych w Sanoku, łączy nie tylko szczególna empatia wobec przyrody, ale i pokrewieństwo. Ich artystyczne „spotkanie” przerodzi się w rodzinną epopeję artystyczną.
W przestrzeni Jubilatki będzie można również zobaczyć nieznane prace artystycznej rodziny Kruczków związanej z Nową Hutą: Józefy Sobór-Kruczek (1930-2001), Pawła Kruczka (1952-2022) oraz Katarzyny Szadkowskiej (ur. 1985).
Zapraszamy do odwiedzania Jubilatki oraz udziału w piątkowych pokazach i imprezach, a także do dzielenia się z Miloshem Luczynskim i Sławomirem Shuty swoimi opowieściami!
Milosh Luczynski czeka na kontakt od Was i na Wasze opowieści:
mail: milosh@hotmail.com
Instagram: @milosh_luczynski_art
Facebook: @milosh.MJL
Milosh Luczynski – urodził się w 1973 roku w Polsce. Studiował antropologię kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim (1992-94), w Katedrze Przestrzeni i Barwy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1994-98) oraz sztukę i komunikację w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych i Projektowania w Tuluzie (1998-99). W 1999 roku obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.
W swojej pracy łączy sztuki wizualne, muzykę, teatr i nowe technologie, sztukę figuratywną i abstrakcyjną, przeszłość z przyszłością. Jego wielowarstwowe prace inspirowane popkulturą i antropologią dotykają fundamentalnych pytań dotyczących czasu, przestrzeni i granic percepcji. Tworzy monumentalne instalacje multimedialne, performanse medialne i immersyjne przestrzenie kinetyczne, w które często wkomponowuje wersy tekstu, oscylując na granicy muzyki wizualnej i rzeczywistości rozszerzonej.
Działając w obszarze sztuki wideo, instalacji, performansu, rysunku, rzeźby, świateł i scenografii, bada warstwy percepcji rzeczywistości i narracji przestrzennej. Dobiera media i skalę prac w ten sposób, by rezonowały z układem sensorycznym człowieka.
W połowie lat 90. XX wieku był jednym z pierwszych artystów praktykujących VJing w Europie. Współpracował ze znanymi twórcami muzyki elektronicznej (Richard Pinhas i Patrick Vidal), kompozytorami muzyki nowej (Dickson Dee vel Li Chin Sung, Krzysztof Knittel, Wilfried Wendling, Marek Choloniewski), pisarzami i poetami (Mian Mian, Bas Bottcher, Adam Wiedemann, Vincent Ravalec, Scott Thurston) oraz artystami sztuki mediów (Daïto Manabe).
Brał udział w wielu festiwalach (m.in. w Paryżu, Pekinie, Berlinie, Londynie, Sydney, Amsterdamie i Brukseli) i prezentował swoje prace na całym świecie (Palais de Tokyo w Paryżu, Kunsthaus Baselland w Muttenz, Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago, Galeria Narodowa w Singapurze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).
Mieszka i pracuje w Paryżu, Beskidzie Niskim i Normandii.
Na zdjęciu: Milosh Luczynski “Pattern”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego