Konferencja “Hope in a Hopeless World: Sketches for a New Society”

  • piątek 24.06.2022
  • godzina: 10:00 - 14:00

XXI wiek rozpoczął się od ataków terrorystycznych 11 września 2001 roku, które wstrząsnęły naszym zachodnim światem i dowiodły, że historia jeszcze się nie skończyła, wbrew utopijnej wizji globalnego zwycięstwa liberalizmu, którą sławił Fukuyama. Wydarzenia te ujawniły niestabilność i wrażliwość naszego porządku światowego, pogłębioną jeszcze przez recesję gospodarczą, zmiany klimatyczne, kryzys uchodźczy, pandemię Sars-CoV-2 i rosyjską inwazję na Ukrainę.


W swoim blogu na temat utopii politycznej Walzer opowiada się za odrodzeniem myślenia utopijnego, twierdząc, że najbardziej udane reżimy liberalne przyjęły ideologie utopijne. Utopia ma trzy główne funkcje, według Ricœura:

1) ucieczka od rzeczywistości do lepszego świata, który nie istnieje;
2) krytyka rzeczywistości społecznej poprzez wprowadzenie jej alternatywy;

3) rekonstrukcja rzeczywistości poprzez wyobraźnię i badanie nowych możliwości.

Siła myślenia utopijnego do przekształcania rzeczywistości społecznej zależy od nadziei, której nie należy mylić z myśleniem życzeniowym, ale raczej rozumieć jako “działanie pełne woli” (Levitas 2010). Jak twierdzi Solnit: ‘Mieć nadzieję to uprawiać hazard. To stawianie na przyszłość, na swoje pragnienia (…). Nadzieja jest niebezpieczna, a jednocześnie jest przeciwieństwem strachu, bo żyć to ryzykować” (Solnit 2016).


Zainspirowani tymi ideami, chcielibyśmy zaprosić Was do dyskusji o nadziei w naszym pozornie beznadziejnym świecie i o przydatności pojęcia utopii w tym kontekście.

Osią spotkania będzie książka “Utopian Thinking in Law, Politics, Architecture and Technology. Hope in a Hopeless World” (ed. by van Klink, Soniewicka, van den Broeke, Edward Elgar Publishing, forthcoming 2022)

Ta nowatorska książka bada rolę myślenia utopijnego w prawie i polityce, w tym alternatywne formy inżynierii społecznej, takie jak technologia i architektura. Opierając się na książce Levitasa Utopia as Method, temat utopii jest w niej rozpatrywany z perspektywy multidyscyplinarnej.

“Ten interesujący zbiór, stymulujący i prowokujący, podejmuje temat utopii z różnych perspektyw dyscyplinarnych, teoretycznych i politycznych. Czerpiąc z tradycji świeckich i religijnych, autorzy pokazują, że myślenie utopijne jest wciąż żywotne i ważne. W centrum książki znajdują się nadzieja, wiara, człowieczeństwo i wyobraźnia, co utopia może, a czego nie może oznaczać, być i robić.” – Davina Cooper, King’s College London, Wielka Brytania


Wśród autorów znajdują się: Maurits Berger, Anna Bugajska, Danielle Chevalier, Lynne Copson, Marc J. de Vries, Carinne Elion-Valter, George Harinck, Zeynep İspİr, Şükrü KeleŞ, Oliver W. Lembcke, Jan Willem Sap, Marta Soniewicka, Ernestyna Szpakowska-Loranc, Yannis Tzaninis, Britta van Beers, Leon van den Broeke, Bart van Klink.

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Jagielloński.

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco