Głębokie Słuchanie (Deep Listening) to model słuchania wykształcony przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros, w wyniku obserwacji, że ludzie – choć mają ku temu wszelkie możliwości – nie słuchają i ignorują większość otaczających ich dźwięków. Słuchanie głębokie, jak każda działalność, wymaga długiego treningu. Praktykę należy jednak zacząć od pierwszego kroku. Do jego zrobienia chcielibyśmy Państwa zaprosić w ramach Koncertów Głębokiego Słuchania. Będziemy w ich trakcie słuchać otaczającego nas świata przy użyciu mikrofonów i słuchawek (tzw. słuchanie bliskie), które pomogą nam usłyszeć ignorowane na co dzień dźwięki.
Przewodnikiem będzie muzyk i filozof Rafał Mazur, który wybrał miejsca i pory słuchania pod kątem ich dźwiękowej wyjątkowości. Skupimy się na dźwiękach nieuświadamianych, zatopimy w świecie zjawisk akustycznych i spróbujemy odnaleźć w otaczającej nas tkance dźwiękowej nowe przestrzenie. Dzięki temu dostrzeżemy na nowo nasze najbliższe otocznie – tym razem poprzez ucho. Równocześnie naszą aktywnością auralną włączymy się w ogłoszone przez Deep Listening Centre obchody Roku Głębokiego Słuchania.
Każdy koncert potrwa ok. 2 godziny i będzie poprzedzony krótkim wstępem Rafała Mazura dotyczącym idei Głębokiego Słuchania.
3.07 NIEDZIELA / 14:00
Lody z Włodzimierzem
W niedzielne popołudnia, w miejscu, gdzie niegdyś spacerował towarzysz Włodzimierz Ilicz, nowohucianie masowo cieszą się smakami wybornych lodów. Rozmawiają w kolejkach do lodziarni, na ławkach, podczas spacerów, a wokół biegają, śmieją się i pisz- czą dzieci, nierzadko urządzając wyścigi na hulajnogach. Nad tym wszystkim, śpiewając wysokimi głosami, krążą jerzyki. Czy rozta- piające się lody można usłyszeć?
10.07 NIEDZIELA / 13:00
Hydro-symfonia
W ramach koncertu zaprosimy Państwa na kajaki i łódki, którymi wypłyniemy na Zalew Nowohucki. Posłuchamy jak brzmi okolica, której dźwięki roznoszą się po tafli wody; jak brzmią słuchane z bliska fontanny; co słychać w Zalewie – do czego użyjemy hydrofonu, czyli mikrofonu zbierającego dźwięki pod wodą. Może usłyszymy podwodnych mieszkańców tej okolicy?
15.07 PIĄTEK / 19:30
Centralny punkt słuchania
Na Plac Centralny chcemy Państwa zaprosić na koncert niemal rockowy. Miejsce to rozbrzmiewa niezwykłą kaskadą wszelkiego rodzaju dźwięków, szczególnie w godzinach wzmożonej aktywno- ści mieszkańców. Ze wszystkich stron dobiega szum pędzących samochodów i motocykli, zgrzyty i dzwonki tramwajów, rytmiczne sygnały sygnalizacji przy przejściach dla pieszych i wiele innych. Ponadto wieczorne godziny przynoszą gwar ludzkich głosów z całej okolicy. Jest czego posłuchać!
22.07 PIĄTEK / 21:00
Nasłuchiwanie ze szczytu Utopii
To wiadoma sprawa, że szczyty wszelkich utopii są nie do odna- lezienia, ale na kolejny koncert chcemy zaprosić na dach Domu Utopii. Z tego punktu będziemy „obserwować” uchem wieczorne dźwięki dochodzące znad Zalewu Nowohuckiego, który w piątko- we, letnie wieczory zazwyczaj tętni życiem. Postaramy się także usłyszeć dźwięki dobiegające z ludnego Osiedla Szkolnego.
29.07 PIĄTEK / 17:00
Wanda słucha Mittala
Na ten koncert wybierzemy się w wyjątkowe, a zarazem charak- terystyczne dla Nowej Huty miejsce – na kopiec Wandy. Z jego szczytu otwiera nam się akustyczna perspektywa na teren dawnego Kombinatu, obecnie zakład Accelor Mittal. Ponadto źródłem dźwięków jest ruchliwy fragment trasy S7 oraz obfity w tej okolicy drzewostan. Spróbujemy się dowiedzieć, co Wanda może słyszeć na co dzień.
6.08 SOBOTA / 8:00
Granica – pomiędzy antropo- i biosferą
W Nowej Hucie obok zwartej mieszkaniowej zabudowy znajduje się wiele miejsc zielonych. Dzięki temu możemy w dzielnicy znaleźć liczne przestrzenie, w których antroposfera (dźwięki generowane przez działalność człowieka) miesza się z biosferą i geosferą (dźwiękami generowanymi przez organizmy żywe – zwierzęta i rośliny – oraz zjawiska przyrodnicze, jak wiatr i woda). Wyjątkowym miejscem łączącym te dwie krainy dźwiękowe jest Skwer Budow- niczych Nowej Huty, w pobliżu Nowohuckiego Centrum Kultury. Uczestnicząc w koncercie na granicy światów, możemy usłyszeć dźwięki ich obu. Spotykamy się przed wejściem głównym do NCK.
13.08 SOBOTA / GODZ. 5:00
Trzepot skrzydeł nad Dłubnią
Koncert odbędzie się w okolicach Zalewu Nowohuckiego, tuż nad stromym zboczem koryta Dłubni. Postaramy się posłuchać pieśni rzeki, na tle której będą rozbrzmiewały poranne śpiewy licznie za- mieszkujących tę okolicę ptaków. Od czasu do czasu swoje perku- syjne motywy dołoży przejeżdżający poranny tramwaj. Wytężając słuch, usłyszymy delikatne ostinato tężni i porannych biegaczy.
20.08 SOBOTA / GODZ. 11:30
Śpiew traw – Łąki Nowohuckie
Łąki Nowohuckie to nowohucki ewenement zarówno przyrodniczy, jak i akustyczny. Chcielibyśmy zaprosić Państwa na koncert do tej niezwykłej enklawy. Usiądziemy pośród traw, by posłuchać o czym śpiewają wraz z drzewami, owadami i ptakami.
27.08 SOBOTA / GODZ. 18:00
Archipelag audiosfery Nowej Huty – debata
Debata dotycząca ekologii akustycznej, środowiska dźwiękowego Nowej Huty, potrzeby ciszy i idei stworzenia quiet urban parku.
Być może jedną z nielicznych korzyści pandemii jest fakt, że mia- sta uspokoiły się i ucichły, co uświadomiło mieszkańcom, w jakim hałasie żyją na co dzień. Coraz częściej pojawiają się badania dotyczące miejskiego (i nie tylko) zanieczyszczenia hałasem, a odpowiedzią na ich niepokojące wyniki są inicjatywy mające na celu minimalizowanie uciążliwych dźwięków. Jedną z nich jest idea quiet urban parku, czyli miejskich parków ciszy. Chcieliby- śmy Państwa zaprosić na debatę dotyczącą ekologii akustycznej i audiosfery Nowej Huty. Czy dźwięki, które generuje dzielnica są uciążliwe dla mieszkańców? Czy musimy nauczyć się żyć z hałasem? Co zrobić, aby uczynić z Huty miejsce przyjazne pod względem jakości sygnałów akustycznych? Czy odpowiedzią na natężenie dźwięków mógłby być park ciszy?
fot. Rafał Drewniany