Głębokie Słuchanie (Deep Listening) to model słuchania wykształcony przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros, w wyniku obserwacji, że ludzie – choć mają ku temu wszelkie możliwości – nie słuchają i ignorują większość otaczających ich dźwięków. Słuchanie głębokie, jak każda działalność, wymaga długiego treningu. Praktykę należy jednak zacząć od pierwszego kroku. Do jego zrobienia chcielibyśmy Państwa zaprosić w ramach Koncertów Głębokiego Słuchania. Będziemy w ich trakcie słuchać otaczającego nas świata przy użyciu mikrofonów i słuchawek (tzw. słuchanie bliskie), które pomogą nam usłyszeć ignorowane na co dzień dźwięki.
Przewodnikiem będzie muzyk i filozof Rafał Mazur, który wybrał miejsca i pory słuchania pod kątem ich dźwiękowej wyjątkowości. Skupimy się na dźwiękach nieuświadamianych, zatopimy w świecie zjawisk akustycznych i spróbujemy odnaleźć w otaczającej nas tkance dźwiękowej nowe przestrzenie. Dzięki temu dostrzeżemy na nowo nasze najbliższe otocznie – tym razem poprzez ucho. Równocześnie naszą aktywnością auralną włączymy się w ogłoszone przez Deep Listening Centre obchody Roku Głębokiego Słuchania.
Każdy koncert potrwa ok. 2 godziny i będzie poprzedzony krótkim wstępem Rafała Mazura dotyczącym idei Głębokiego Słuchania.
6.08 SOBOTA / 8:00
Granica – pomiędzy antropo- i biosferą
W Nowej Hucie obok zwartej mieszkaniowej zabudowy znajduje się wiele miejsc zielonych. Dzięki temu możemy w dzielnicy znaleźć liczne przestrzenie, w których antroposfera (dźwięki generowane przez działalność człowieka) miesza się z biosferą i geosferą (dźwiękami generowanymi przez organizmy żywe – zwierzęta i rośliny – oraz zjawiska przyrodnicze, jak wiatr i woda). Wyjątkowym miejscem łączącym te dwie krainy dźwiękowe jest Skwer Budow- niczych Nowej Huty, w pobliżu Nowohuckiego Centrum Kultury. Uczestnicząc w koncercie na granicy światów, możemy usłyszeć dźwięki ich obu.
Spotykamy się przed wejściem głównym do Nowohuckiego Centrum Kultury.