Głębokie Słuchanie (Deep Listening) to model słuchania wykształcony przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros, w wyniku obserwacji, że ludzie – choć mają ku temu wszelkie możliwości – nie słuchają i ignorują większość otaczających ich dźwięków. Słuchanie głębokie, jak każda działalność, wymaga długiego treningu. Praktykę należy jednak zacząć od pierwszego kroku. Do jego zrobienia chcielibyśmy Państwa zaprosić w ramach Koncertów Głębokiego Słuchania. Będziemy w ich trakcie słuchać otaczającego nas świata przy użyciu mikrofonów i słuchawek (tzw. słuchanie bliskie), które pomogą nam usłyszeć ignorowane na co dzień dźwięki.
Przewodnikiem będzie muzyk i filozof Rafał Mazur, który wybrał miejsca i pory słuchania pod kątem ich dźwiękowej wyjątkowości. Skupimy się na dźwiękach nieuświadamianych, zatopimy w świecie zjawisk akustycznych i spróbujemy odnaleźć w otaczającej nas tkance dźwiękowej nowe przestrzenie. Dzięki temu dostrzeżemy na nowo nasze najbliższe otocznie – tym razem poprzez ucho. Równocześnie naszą aktywnością auralną włączymy się w ogłoszone przez Deep Listening Centre obchody Roku Głębokiego Słuchania.
Każdy koncert potrwa ok. 2 godziny i będzie poprzedzony krótkim wstępem Rafała Mazura dotyczącym idei Głębokiego Słuchania.
13.08 SOBOTA / GODZ. 5:00
Trzepot skrzydeł nad Dłubnią
Koncert odbędzie się w okolicach Zalewu Nowohuckiego, tuż nad stromym zboczem koryta Dłubni. Postaramy się posłuchać pieśni rzeki, na tle której będą rozbrzmiewały poranne śpiewy licznie za- mieszkujących tę okolicę ptaków. Od czasu do czasu swoje perku- syjne motywy dołoży przejeżdżający poranny tramwaj. Wytężając słuch, usłyszymy delikatne ostinato tężni i porannych biegaczy.