Jadalna Nowa Huta – warsztaty, spacery, spotkania oraz ogrodnictwo (BULWART SZTUKI)

  • niedziela 21.08.2022
  • godzina: 15:00

Jadalna Nowa Huta to projekt, który w ciągu roku realizujemy w ogrodzie na dachu Domu Utopii. Jest to nasz wkład w urzeczywistnienie utopii Nowej Huty, która była projektowana jako przestrzeń samowystarczalna. W ramach Bulwar(t)u chcemy rozszerzyć dotychczasową formułę i zaprosić Was na warsztaty, przyrodnicze spacery, spotkania i pogadanki z pogranicza botaniki i etnoflorystyki.

Zapraszamy wszystkich, których fascynuje eksperymentowanie z uprawami i przetwarzaniem jadalnych roślin. Niedzielne spotkania będą okazją do wykorzystania najważniejszych walorów Nowej Huty: wolniejszego i jakościowego trybu życia, wzajemnej bliskości i… rosnącego dookoła jedzenia. Jadalna Nowa Huta odkryje przed Wami nowe sposoby myślenia o „jadalnym mieście”. 

Prowadząca: Cecylia Ciechańska, znana jako Pani od Zieleni. Ukończyła ogrodnictwo na Uniwersytecie Rolniczym, od tego czasu propaguje ogrodnictwo naturalne, w domu i w ogrodzie. Zapalona przyjaciółka przyrody i autorka książki „Ogród dla każdego”.


3.07 NIEDZIELA / 15.00 Herbatka bez herbaty
Smak herbaty doceniono w Polsce już w XVIII wieku, choć na stałe zagościła w polskim życiu i obyczajowości za sprawą samowarów i kawiarni dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Dziś ciężko wyobrazić sobie jesień bez kubka aromatycznej herbaty z miodem i cytryną. Podczas warsztatów stworzymy swoje własne napary – czyli lokalne „herbaty” – przy użyciu fermentowanych liści poziomek i malin, suszonych liści pokrzywy, mięty, czy lipowych kwiatów.

17.07 NIEDZIELA / 15.00 Jadalne kwiaty
Nagietki, aksamitki, mniszki, stokrotki, bratki, nasturcje, floksy, werbeny, chabry, lawendy, ogóreczniki, fiołki, cukinie i dynie… To tylko część przykładów kwiatów jadalnych, które można suszyć, smażyć, kandyzować lub jeść na surowo. Z detektywistycznym zacięciem będziemy szukać jadalnych piękności i zastanowimy się nad możliwościami ich kulinarnego zastosowania.

14.08 NIEDZIELA / 15.00 Różana konfitura
Nowa Huta różami stoi – Aleja Róż to jedna z najpiękniejszych ulic naszej dzielnicy. Królowe kwiatów, poza walorami ozdobnymi, mogą mieć także walory użytkowe. Róża jadalna, zwana też różą pomarszczoną lub japońską, znana jest z przedwojennych przepisów na konfiturę różaną, tak chętnie umieszczaną w pączkach, lodach czy deserach. W ramach warsztatów odszukamy kolczaste piękności i podejmiemy próbę wykonania tradycyjnej konfitury różanej.

21. 08 NIEDZIELA / 15.00 Śliwki (nie)robaczywki
Nie dość doceniane, a rosnące często spontanicznie, śliwy mirabelki odkryją przed Wami swoje tajemnice. Mirabelki to królowe przetworów. Po naszym spacerze będziecie mogli zrobić z nich dżem, galaretkę, deser, krem do tortu, masę do ciasteczek, a nawet marmoladę czy kwaskowo-winny chutney z cebulą. Śliwkowe menu nie zna ograniczeń. W dobrym gospodarstwie nic się nie zmarnuje – ze śliwkowych pestek mogą też powstać naturalne, biodegradowalne termoforki.


We wszystkie pozostałe lipcowe i sierpniowe niedziele (bez warsztatów) od godziny 15.00 zapraszamy do wspólnych działań w ogrodzie społecznym na dachu Domu Utopii oraz przy Teatrze Łaźnia Nowa. Mile widziani wszyscy miejscy ogrodnicy, którzy chcą współtworzyć ogród i wymienić się doświadczeniami. Będziemy dzielić się przestrzenią, wiedzą, czasem i plonami.


Spotykamy się o 15.00 w niedziele przed Domem Utopii.


Zapisy na adres: rezerwacja@domutopii.pl

Kuratorka: Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco