Festiwal Bomba Megabitowa² [gościnnie]

  • piątek 09.09.2022

Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, łączące światy kultury, nauki i technologii, zainaugurowane zostało w stulecie urodzin Stanisława Lema, wybitnego pisarza, filozofa i futurologa, najpopularniejszego polskiego autora wszechczasów. 

Decyzja, by tegoroczną edycję poświęcić klimatowi, wiąże się z tytułem i założeniami festiwalu, obligującymi do refleksji nad przyszłością. Choć kryzys klimatyczny nie jest już odległą wizją futurologów, lecz procesem rozgrywającym się na naszych oczach, warunkuje on wszelkie wyobrażenia przyszłości, jakie wciąż tworzymy. Układając program tegorocznej edycji, podeszliśmy do zagadnienia w sposób wieloaspektowy, chcąc oddać złożony charakter problemu oraz skomplikowane wyzwania z nim związane. 

Istotną częścią festiwalu jest poprzedzający debaty i spotkania cykl interdyscyplinarnych działań kulturalno-proekologicznych, edukacyjnych, aktywistycznych i społecznych. Angażując do współpracy ekspertów z różnych dziedzin, chcemy zainspirować publiczność do włączenia się we wspólne tworzenie nowej, oby lepszej przyszłości.

Dom Utopii gości następujące wydarzenia warsztatowe festiwalu:

Zero waste w kuchni powered by ING

6 września, wtorek, godzina 18-20

Coraz więcej mówi się o marnowaniu jedzenia. W Polsce co roku marnujemy ok. 9 mln ton żywności rocznie – blisko połowa z tej przytłaczającej sumy dotyczy gospodarstwach domowych. Oznacza to, że zmianę tego niepokojącego trendu należy zacząć od zmiany nawyków we własnej kuchni. Co kupować i jak gotować, żeby jedzenie nie było marnowane? Jak jeść zdrowo i ekologicznie? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy naszych warsztatów.

Prowadzący: Anna Marciniak

Dla kogo: młodzież i dorośli

Zero waste w portfelu powered by ING

7 września, środa, godzina 18-20

Zapraszamy na warsztat interaktywny – jak zero waste wpływa na nasze finanse i oszczędności? Jakie korzyści przynosi? Rozpoczniemy pigułką wiedzy, czym jest zero waste/GOZ. Następnie przejdziemy przez kilka kluczowych obszarów życia z przydatnymi case’ami. Na przykładzie kilku firm z Mapy Zero Waste poznamy na czym polega zero waste w biznesie (niezależnie od działalności). Powiemy też o tym, jak wejść na ścieżkę zero waste i czym jest ekonomia współdzielenia.

Prowadzący: Stowarzyszenie Zero Waste

Dla kogo: młodzież i dorośli

Cyfrowi debiutanci powered by Allegro i CDT

07-08.09.2022

Cyfrowi Debiutanci: jak kupować przez Internet sprawnie, szybko i z dbałością o środowisko 

Dobrze jest naprawiać, przerabiać albo wymieniać nasze rzeczy, ale czasem trzeba coś mądrze kupić. Masz obawy związane z zakupami przez Internet? Te warsztaty je rozwieją! W krótkim czasie dowiesz się, jak robić zakupy bez pudła i z dbałością o bezpieczeństwo Twoich danych i pieniędzy. Co więcej, poznasz sposoby na ograniczenie śladu węglowego dokonywanych transakcji. To proste!

Cyfrowa przedsiębiorczość powered by Allegro i CDT

07-08.09.2022

Przed nami przyszłość, którą możesz zaprojektować i zmieniać. Jeśli chcesz wcielić się w rolę przedsiębiorcy i sprawdzić, jak założyć firmę, która zmieni świat, ten warsztat jest dla Ciebie! Pracując w zespole, zmierzysz się z zadaniem przygotowania strategii sprzedaży nowego, innowacyjnego towaru. Poznasz szereg procesów i wyzwań związanych z sektorem e-commerce. Nauczysz się określać grupę odbiorców na podstawie danych, definiować wartość produktu i tworzyć pierwsze materiały marketingowe. Co ważne, warsztaty pomogą Ci myśleć o biznesie w perspektywie wyzwań związanych ze zmianami klimatu.

Dla kogo: uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Czas trwania: 2 godz.

Warsztaty powstały we współpracy z Allegro.

WARSZTATY AERIS FUTURO ROBIMY ZDJĘCIE FITOSOCJOLOGICZNE

08.09.2022, godz. 12:00-14:00

Na tym warsztacie poznajemy obraz złożoności przyrody, badając bioróżnorodność niewielkiego skrawka terenu, który jest reprezentatywny dla całości obszaru. Analizujemy każdy widoczny gatunek i uczymy się go rozpoznawać, używając specjalnych atlasów, ale również ogólnodostępnych aplikacji. Takie „zdjęcie” można wykonać praktycznie w każdym terenie.

Podczas warsztatów okaże się, że życie wokół nas jest bogatsze, niż się tego spodziewaliśmy. Oczywiście trudno rozpoznać wszystkie organizmy zamieszkujące badany teren. Tylko specjaliści są w stanie odnaleźć i nazwać różnorodne glony, grzyby, śluzowce i bakterie. Przy wykonaniu zdjęć ograniczamy się zazwyczaj do zanotowania roślin naczyniowych, mszaków i porostów. Ich również jest mnóstwo!

Słowo „zdjęcie” nie oznacza, że będziemy zajmować się tutaj fotografią. Natomiast z pewnością będziemy utrwalać stan danego ekosystemu, a jeśli przyjdzie nam do głowy użyć prawdziwego aparatu fotograficznego, prowadzący zajęcia z pewnością na to pozwoli.

Dla kogo: uczniowie klas 7–8 szkoły podstawowej oraz szkół średnich

Prowadzący: Bartek Oleszko, Marek Piątkowski

Warsztaty ekologiczne powstały we współpracy z Fundacją Aeris Futuro.

E-CYRKULARNOŚĆ POWERED BY SAMSUNG

09.09.2022, godz. 10:00

Czym jest e-cyrkularność? Jak długą żyją maszyny i jak wygląda ich życie pozagrobowe? A jak się do tego mają gry komputerowe i ich ontologiczny status? Uczestnicy warsztatów będą mogli poszukać odpowiedzi na te pytania wspólnie z prowadzącymi. Jednocześnie będą mieli okazję poznać najnowsze technologie związane z data storage i nie tylko. Wspólnie spróbujemy znaleźć drogę do świata z mniejszą ilością e-odpadów. Jedna z tych ścieżek prowadzi przez wymianę dysków twardych.

Dla kogo: uczniowie szkół ponadpodstawowych

WARSZTATY AERIS FUTURO UPCYCLING W PRAKTYCE

09.09.2022, godz. 12:00-14:00

Z pewnością macie w szafie stare koszulki, których nie nosicie, ale szkoda jest Wam je wyrzucić – może kiedyś na coś się przydadzą. Zamiast kupować coraz to nowe rzeczy, lepiej zainteresować się upcyclingiem. To metoda, dzięki której stare ubrania nabierają nowych jakości i stają się atrakcyjniejsze niż kiedykolwiek! Środowisko Ci podziękuje, bo ślad węglowy i wodny produktów tekstylnych jest naprawdę duży. 

Uczestnicząc w naszym warsztacie, możesz nadać ubraniom drugie życie: nałożyć farby, namalować coś ciekawego, albo odbić znalezione rośliny czy przygotowane przez prowadzących szablony. Każdy z uczestników własnoręcznie stworzy unikatową, całkowicie niepowtarzalną koszulkę, cieszącą oko, portfel i środowisko. Możesz przynieść też stare torby materiałowe, które udoskonalisz tak, jak podpowie Ci wyobraźnia i prowadzący zajęcia.

Dla kogo: uczniowie klas 7–8 szkoły podstawowej oraz szkoły średniej

Prowadzący: Agnieszka Chlebowska, Marek Piątkowski

Czas trwania: 2 godz.

Zero waste w szafie powered by ING

9 września, piątek, godzina 16:30-17:30

Ubrania kupowane co sezon w sieciówkach, zmieniające się w zawrotnym tempie trendy, tanie materiały złej jakości… To wszystko może przyprawić konsumentów o zawrót głowy – tymczasem przemysł modowy ma wielki udział w zachodzącej na naszych oczach zmianie klimatycznej. W czasach, kiedy coraz bardziej świadomie podchodzimy do wyborów konsumenckich, zdając sobie sprawę, że wpływają one na środowisko w którym żyjemy, nadeszła pora, żeby odłożyć fast fashion do lamusa, a stylizacje dobierać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. O tym, jak to robić, dowiedzą się uczestnicy naszych warsztatów.

Prowadząca:
Katarzyna Kędzierska – prawniczka, blogerka, minimalistka. Certyfikowana nauczycielka medytacji mindfulness. Pielęgnuje minimalizm jako narzędzie świadomego i wartościowego życia we wszystkich jego odsłonach. W ramach minimalizmu cyfrowego podjęła decyzję o całkowitej rezygnacji z obecności w mediach społecznościowych. Twórczyni największego polskiego bloga o minimalizmie Simplicite.pl, projektu i kursu Szafa Minimalistki oraz autorka bestsellerowej książki „Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce”. Najbliższa jej sercu jest Sztuka Prostego Życia.

Dla kogo: młodzież i dorośli

Liczba miejsc: 20

Minimalizm cyfrowy z Joanną Glogazą, czyli jak przestać być niewolnikiem swojego telefonu?

09.09 (piątek) 18:00-19:00

Smartfon ułatwia nam życie jak nic innego, ale ma też mroczną stronę. Zerkamy na telefon setki razy, choć wcale nie chcemy. Coraz trudniej jest nam skupić się na jednym zadaniu. 

Wszyscy wiemy, że scrollowanie Instagrama przez pół weekendu nam nie służy – a i tak to robimy. Albo obiecujemy sobie, że już nigdy więcej, robimy detoks, kasujemy aplikację, a po kilku tygodniach jesteśmy w punkcie wyjścia. Nic dziwnego – wiele tęgich głów pracuje nad tym, żeby nas tam z powrotem wciągnąć do wirtualnego świata. 

Na warsztatach stworzymy osobisty regulamin korzystania ze smartfona, tak byśmy to my mieli nad nim kontrolę i mogli żyć w bardziej zrównoważony sposób. Poznamy przydatne aplikacje i tricki, które wprowadzą nową jakość do naszej codzienności. Poukładamy swoją relację z internetem na głębszym poziomie – zastanowimy się nad intencją, która przyświeca nam przy każdym wyjęciu telefonu z kieszeni i potrzebami, które w ten sposób spełniamy. Bo bez tego nawet najlepszy trick czy nawyk nie zostanie z nami na długo.

Dla kogo: młodzież i dorośli

Liczba miejsc: 20

Prowadząca:
Joanna Glogaza, edukatorka w zakresie odpowiedzialnej mody, autorka książki Wychodząc z mody, w której zachęca do wypisania się z kultury kupowania i zorganizowania swojej szafy według zasady „mniej a lepiej”. Prowadzi bloga, na którym pisze m.in. jak nie dać się konsumpcjonizmowi, a także jak żyć i tworzyć w epoce zdominowanej przez Internet. Aktualnie pracuje nad publikacją dotyczącą rządzących nami social mediów, bo, jak twierdzi, minimalizm sprawdza się nie tylko w szafie, ale i w przypadku internetowych rozproszeń.

Więcej szczegółów i zapisy: 
https://bombamegabitowa.com

Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco