Back to the Future of Theatrical Storytelling 2: Connecting Space and Time – warsztaty teatralnej sieci PLAYON! (wydarzenie zamknięte)

  • piątek 31.03.2023

“Play On! New Storytelling with Immersive Technologies” to czteroletni projekt o szerokim zakresie, realizowany w ramach europejskiego programu Creative Europe, zainicjowany przez 9 teatrów europejskich, które posiadają rozległe i różnorodne doświadczenie w zakresie wykorzystania cyfrowych technologii. 

W projekcie biorą udział również uniwersytety, które stanowią wsparcie merytoryczne i eksperckie dla teatrów zrzeszonych w PLAYON! Liderem projektu jest VAT Teater z Tallinna. Ponadto w ramach zadania udało się zawiązać partnerstwo w ramach sektora technicznego, które zrzesza aż 8 uniwersytetów, będących kreatywnym wsparciem z zakresu wiedzy technicznej.

Bez wątpienia cyfrowa rewolucja wywiera wpływ na współczesne społeczeństwa, dlatego też współczesny teatr musi podjąć wyzwanie implementacji nowego modelu cyfrowej komunikacji do swoich działań twórczych, co pozwoli mu utrzymać swój wpływ na kształtowanie nowych pokoleń odbiorców.

W ślad za tematem „Betonowe utopie w cyfrowej erze”, projekt PLAYON! ma na celu zrozumienie, poznanie, testowanie oraz wprowadzenie technologii immersyjnych i przekształcenie klasycznych formatów narracyjnych w interaktywne, wykorzystujące m.in. mapping, rzeczywistość cyfrową, wielokanałowość dźwięku etc.

W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące cele:

– rozwój nowych form budowania opowieści i narracji, które wykorzystują strukturę znane z gier cyfrowych

– połączenie nowych form narracyjnych z technologiami wykorzystującymi mechanizmy immersji

– wykorzystanie wypracowanych efektów do ekspansji działań teatralnych w przestrzeni publicznej i zaproszenie do współtworzenia opowieści młodzież w wieku licealnym

W Domu Utopii będzie miała miejsce sześciodniowa sesja warsztatów i spotkań pt. “Back to the Future of Theatrical Storytelling 2: Connecting Space and Time” podczas których uczestnicy wielotorową badać będą nowe możliwości narracji teatralnych wykorzystując formułę tzw. hackathonu.

Bezpośrednim efektem realizacji projektu będzie zestaw narzędzi koncepcyjnych, które w przyszłości sektor artystyczny – kina/teatry/muzea będzie mógł wykorzystać w działaniach bazujących na mechanizmach immersywnych. 


Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 2000 000 Euro, co stanowi 48 % jego wartości. Budżet zostanie zrealizowany w latach 2019-23. 



W projekcie udział biorą następujące teatry i instytucje: 
VAT Theatre Estonia www.vatteater.ee 
Pilot Theatre UK www.pilot-theatre.com 
Szinhaz Kolibri Hungary www.kolibriszinhaz.hu 
Teatro O Bando Portugal www.obando.pt 
Theater Dortmund Germany www.theaterdo.de 
Vårt Teatret Norway www.teatretvart.no 
Teatr Ludowy Poland www.ludowy.pl 
Landestheater Linz, Austria www.landestheater-linz.at 
Elsinor Centro di produzione teatrale, 
Italy www.elsinor.net
University of York / Digital Creativity Lab UK www.digitalcreativity.ac.uk


Więcej informacji:

www.play-on.eu

https://ludowy.pl/pl/playon

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco