10 CZERWCA, godz. 11:00
LOKALNA WIZJA SPEKULATYWNA
JEDNODNIOWE WYDARZENIE WYSTAWIENNICZE
OSOBY ARTYSTYCZNE: Aleksandra Liput, Bartosz Zaskórski
KURATORKA: Aleksandra Machaczka
Współcześnie totem wydaje się figurą archaiczną. Jednak, gdy wziąć pod uwagę, że rolę totemów stanowiło przede wszystkim podtrzymywanie więzi i równowagi pomiędzy członkami danej społeczności, a ich środowiskiem naturalnym – potrzeba ich wskrzeszania wydaje się zaskakująco aktualna.
Co zatem stałoby się, gdyby na przekór upodobaniom politycznym, naukowym, konsumpcyjnym czy religijnym, grupa ludzi wyszła w teren i zaczęła wznosić we wspólnej przestrzeni obiekty, na dodatek używając do tego przedmiotów prywatnych jak i znalezionych w zielonych przestrzeniach Nowej Huty? Zamierzamy sprawdzić to w praktyce, podczas całodniowego wydarzenia wystawienniczego prowadzonego przez Aleksandrę Liput oraz Bartosza Zaskórskiego, rozproszonego po przestrzeniach wokół Domu Utopii (który sam na tę okazję sam stanie się jednym z totemów).
Osoby zainteresowane proszone są o zabranie ze sobą przedmiotów o osobistym charakterze, z którymi gotowe są się rozstać. Wspólnie podejmiemy wyzwanie redefinicji pojęcie odpadu, przywracając zapomniane i niechciane przedmioty do sfery widzialności. Całodniowe obrzędy zakończy koncert Mchów i Porostów.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 przed Domem Utopii. Całodniowe obrzędy zakończy koncert Mchów i Porostów o godz. 17:00 na os. Szkolnym 17-21 (parking pomiędzy Bursą Szkolnictwa Ponadpodstawowego, Miejskim Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 6 a Centrum Kształcenia Zawodowego).
ALEKSANDRA LIPUT – artystka wizualna zajmująca się malarstwem i instalacją. W swoich pracach porusza temat magii, rytuału, talizmanów oraz totemów we współczesnym, zdominowanym przez technologię cyfrową świecie. Zadaje też pytanie o to, jak w niekonwencjonalny sposób można poradzić sobie z traumą pokoleniową, czy badanie swoich korzeni, wracanie do zapomnianych praktyk i tradycji szamańskich, może ukoić nasze nerwy i uśmierzyć lęki.
BARTOSZ ZASKÓRSKI – artysta wizualny działający na pograniczu rysunku, instalacji, komiksu, gier i dźwięku. W swojej praktyce artystycznej skupia się na tym, co straszne i przytłaczające we współczesnym życiu. Inspiruje się horrorami, opowiadając historie o bezsensowności, potrzebie poszukiwania rytuałów w codziennych czynnościach, obronie przed bezmyślną przemocą i groteskowości wszystkiego, co nam się przydarza. W jego pracach istotny jest również wątek ekologiczny, a widmo zbliżającej się katastrofy i tego, co będzie po apokalipsie, jest nieustannie powracającym motywem. Prowadzi formację muzyczną Mchy i Porosty Jest również wielkim miłośnikiem psów.
Na zdjęciu: praca z serii “Totemy DIY” Aleksandry Liput