Do nadmorskiego kurortu przyjeżdża pięćdziesięcioletni F.P. Chce popełnić samobójstwo. Ma rodzinę, pieniądze i mimo to narastającą niechęć do życia. Kiedy rozpoczyna pisanie pożegnalnego listu do żony, pojawia się duch ojca, który popełnił samobójstwo. Próbuje odwieść syna od zabicia się.
„Zapiski śmiertelnika” to nowy film uznanego reżysera Macieja Żaka („Konwój”), który jest także autorem scenariusza. Niebanalna historia dojrzałego mężczyzny, który osiągnął sukces i pozornie ma wszystko, ale mimo to nie czuje się spełniony. W rolach głównych występują: Ireneusz Czop („Broad Peak”), Magdalena Boczarska („Różyczka”), Magdalena Popławska („Atak paniki”), Marian Dziędziel („Wesele”), Agata Turkot („Dom dobry”), Paweł Tomaszewski („Chrzest”).
Dramat „Zapiski śmiertelnika” przygląda się współczesnemu, dojrzałemu mężczyźnie i jego problemom (depresja, brak poczucia sensu życia, rodzinne obciążenia, decyzja o świadomym zakończeniu życia), ale robi to z dużym dystansem, posługując się m.in. realizmem magicznym. Światowa premiera odbyła się na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film został objęty patronatem Fundacji Masculinum, która wspiera mężczyzn w rozwoju osobistym, budowaniu świadomej tożsamości oraz radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami.
Przed seansem odbędzie się spotkanie z reżyserem Maciejem Żakiem oraz aktorami Ireneuszem Czopem i Marianem Dziędzielem. Rozmowę poprowadzi gospodarz cyklu Łukasz Maciejewski.
REŻYSERIA
Maciej Żak
SCENARIUSZ
Maciej Żak
ZDJĘCIA
Jakub Stolecki
SCENOGRAFIA
Agata Trojak
CHARAKTERYZACJA
Renata Najberg
KOSTIUMY
Małgorzata Skorupa
MUZYKA
Tomasz Gąssowski
DŹWIĘK
Dariusz Stanek, Mikołaj Tyrakowski
MONTAŻ
Wojciech Mrówczyński, Piotr Kmiecik
WYSTĘPUJĄ
Ireneusz Czop, Magdalena Boczarska, Magdalena Popławska, Marian Dziędziel, Agata Turkot, Paweł Tomaszewski
KOPRODUCENCI
Anna Bielawska-Dwernicka, Aneta Kręglicka, Rafał Chrzanowski, Magdalena Mucha, Magdalena Gronowska, Jerzy Sieroń
PRODUCENCI
Dominik Pijański, Maciej Żak
PRODUKCJA
St. Lazare Studio Filmowe
WSPÓŁFINANSOWANIE
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Fot. Jakub Stolecki