21 postulatów dla przyszłości teatru

  • niedziela 19.09.2021
  • godzina: 19:00 - 20:00

XXI wiek, 21 nastolatków, 21 postulatów. W dniach 16-19 września w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii, odbędą się czterodniowe warsztaty, podczas których młodzi ludzie z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, Wrocławskiego Teatru Lalek, Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i TR Warszawa, będą dyskutować o tym, czego od teatru oczekuje dzisiaj młodzież i jaką rolę może w nim odegrać. Warsztaty poprowadzi Michał Buszewicz, dramatopisarz, dramaturg i reżyser.  

Po miesiącach spędzonych bez teatru i zajęć na żywo, spotkają się w jednym miejscu i „nowej” sytuacji. Wspólnie stworzą „grupę operacyjną ds. młodych w teatrze” i nakreślą wizję teatru, jakiego oczekują i potrzebują. Opowiedzą o tym, jaki repertuar ich interesuje, a jakie spektakle ich zniechęcają do wizyty w teatrze. 

Wspólnie z Michałem Buszewiczem, przygotują autorską instalację performatywną złożoną z 21 postulatów, które zostaną przedstawione w formie podkastu. Warsztatom towarzyszyć będzie oglądanie spektakli i dyskusja o tym, jak wygląda dzisiaj oferta teatrów w Polsce adresowana do młodych widzów. Czy twórcy przedstawień zapraszają ich do udziału i dyskusji, czy widzą w nich raczej biernych odbiorców sztuki? 

Wypracowane postulaty, staną się zaproszeniem do debaty z udziałem artystów i przedstawienia im wizji młodych widzów, którzy opowiedzą o tym, czego oczekują dzisiaj od teatru, jaki teatr chcą współtworzyć i oglądać, a w końcu – jakie kierunki współpracy z młodzieżą warto wyznaczyć w teatrach instytucjonalnych.

Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Młoda Boska Komedia 2021, realizowanej przez Teatr Łaźnia Nowa. To kolejny projekt partycypacyjny, który daje młodzieży głos i przestrzeń do przedstawienia jej własnej wizji teatru i wyznaczania kierunków jego rozwoju. Tym razem Łaźnia Nowa sięga daleko poza granice Krakowa, zapraszając do współpracy uczestników z całego kraju. 

– Bardzo się cieszę, że ten ciekawy i wartościowy projekt będzie realizowany w Domu Utopii. – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii. – Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie wiedzieli o tym, że zarówno Dom Utopii, jak i Łaźnia Nowa, są otwarte na ich pomysły i twórcze działania. Liczymy na to, że takich projektów i spotkań będzie o wiele więcej. 

Uczestnikom warsztatów towarzyszyć będą pedagodzy teatru, którzy prowadzą działania skierowane do nastoletnich odbiorców w swoich rodzimych teatrach. Obok Michała Buszewicza, warsztaty poprowadzi również Dorota Kowalkowska – kuratorka projektu „21 postulatów młodzieży dla przyszłości teatru” i pedagożka teatru.

Owocem spotkania będzie “21 postulatów dla przyszłości teatru”, które zostaną zaprezentowane w Domu Utopii, już w najbliższą niedzielę, tj. 19 września o godz. 19.00. Dla osób, które mają wykupiony bilet na spektakle Małej Boskiej Komedii wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsc: bilety@laznianowa.pl

Fot. Klaudyna Schubert

Print this page
#newsletter
Bądź na bieżąco