Zapra­sza­my na „Ody­se­ję Nowohucką”

W tym roku Teatr Łaź­nia Nowa obcho­dzi 20-ecie swo­je­go ist­nie­nia. Z tej oka­zji wspól­nie z Domem Uto­pii – Mię­dzy­na­ro­do­wym Cen­trum Empa­tii przy­go­to­wał Festi­wal Ody­se­ja Nowo­huc­ka. Pierw­sza odsło­na pro­jek­tu roz­pocz­nie się już w naj­bliż­szy pią­tek, 19 lip­ca i potrwa do koń­ca sierp­nia. W pro­gra­mie bli­sko 40 wyda­rzeń, wśród nich m.in. mul­ti­me­dial­ne spek­ta­kle i impre­zy rave w daw­nej restau­ra­cji Jubi­lat­ka, Kon­cer­ty Głę­bo­kie­go Słu­cha­nia, let­nie kino na dachu Domu Uto­pii, „Spo­tka­nia z wido­kiem na Nurt”, „Biblio­te­ka odde­chów” i cykl warsz­ta­tów Mar­ka Sty­czyń­skie­go pt. „Upra­wia­my współistnienie”. 

– Zapra­sza­my do podró­ży po miej­scach i nie-miej­scach Nowej Huty. Wspól­nie zanu­rzy­my się w jej histo­rii, a przede wszyst­kim ener­gii, jaką daje dzi­siaj. Będzie­my eks­plo­ro­wać i inspi­ro­wać, odkry­wać i doświad­czać, „upra­wiać współ­ist­nie­nie” i przy­wra­cać pamięć. Naszy­mi prze­wod­ni­ka­mi będą artyst­ki i arty­ści, akty­wist­ki i akty­wi­ści, reali­zu­ją­cy autor­skie pro­jek­ty w prze­strze­ni mia­sta – mówi Mał­go­rza­ta Szy­dłow­ska, Dyrek­tor­ka ds. Domu Uto­pii i Zastęp­czy­ni Dyrek­to­ra Teatru Łaź­nia Nowa, doda­jąc, że Ody­se­ja Nowo­huc­ka jest pro­jek­tem dłu­go­fa­lo­wym i koniec lata nie będzie ozna­czał jej zakończenia. 

Dru­gie życie Jubilatki

Ody­se­ja Nowo­huc­ka roz­pocz­nie się w naj­bliż­szy pią­tek, 19 lip­ca, od pro­jek­tu Milo­sha Luczyn­skie­go pt. „Pamięć mia­sta”. Na sześć waka­cyj­nych tygo­dni arty­sta, któ­ry na co dzień miesz­ka i pra­cu­je w Pary­żu, zamie­ni prze­strzeń daw­nej restau­ra­cji Jubi­lat­ka na osie­dlu Teatral­nym 11 w stu­dio-gale­rię, w któ­rej będzie się spo­ty­kał z miesz­kań­ca­mi Nowej Huty i wspól­nie z pisa­rzem Sła­wo­mi­rem Shu­tym reje­stro­wał ich opo­wie­ści. Efek­ty pra­cy arty­sty i pisa­rza będzie moż­na zoba­czyć w piąt­ko­we wie­czo­ry na murach daw­ne­go Kina Świt, w for­mie wiel­ko­for­ma­to­wych mul­ti­me­dial­nych pro­jek­cji, pod­czas któ­rych zoba­czy­my twa­rze nowo­hu­cian, któ­rzy podzie­li­li się z nimi swo­imi wspo­mnie­nia­mi, m.in. na temat miejsc, któ­rych już w Hucie nie ma. Tuż po poka­zach Jubi­lat­ka prze­mie­ni się w muzycz­no-tanecz­ną sce­nę (w for­mu­le silent disco). Didżej­ską ple­ja­dę zain­au­gu­ru­je w naj­bliż­szy pią­tek o godz. 21:00 iko­na pary­skiej sce­ny tanecz­nej: Patrick Vidal.

Piąt­ki:

19 i 26 lip­ca / 21:00 / daw­na restau­ra­cja Jubi­lat­ka (os. Teatral­ne 11)

9, 23 i 30 sierp­nia / 20:30 / daw­na restau­ra­cja Jubi­lat­ka (os. Teatral­ne 11)

„Spo­tka­nia z wido­kiem na Nurt” i per­for­man­ce w Dłubni

W 1952 r. Jan Kur­czab – inży­nier, pisarz i reży­ser – zało­żył w Nowej Hucie Teatr Nurt. Wśród jego akto­rów zna­leź­li się robot­ni­cy budu­ją­cy przy­szłą Hutę im. Leni­na. Spek­ta­kle wysta­wia­ne były w wybu­do­wa­nym przez nich bara­ku, któ­ry mógł pomie­ścić nie­speł­na 200 osób (o wie­le mniej, niż było chęt­nych!). Pod­czas „Spo­tkań z wido­kiem na Nurt” odbę­dzie się per­for­ma­tyw­ne czy­ta­nie sztu­ki Elż­bie­ty Łap­czyń­skiej, autor­ki wie­lo­krot­nie nagra­dza­ne­go „Bestia­riu­sza Nowo­huc­kie­go”, któ­ra przy­bli­ży histo­rię tego pierw­sze­go nowo­huc­kie­go teatru. W spo­tka­niu – pod­czas któ­re­go muzy­kę na żywo wyko­na Domi­nik Stry­char­ski, mul­tiin­stru­men­ta­li­sta i kom­po­zy­tor muzy­ki teatral­nej – udział wezmą pro­fe­sjo­nal­ni akto­rzy i akto­rzy-ama­to­rzy. Wyda­rze­nie odbę­dzie się 18 i 25 sierp­nia w ogro­dzie Teatru Łaź­nia Nowa.

Nie­dzie­le:

18 sierp­nia / 17:00 / ogród Teatru Łaź­nia Nowa

25 sierp­nia / 19:00 / ogród Teatru Łaź­nia Nowa

mariia Lem­perk, artyst­ka inter­dy­scy­pli­nar­na, per­for­mer­ka i jed­na trze­cia BRE­AST­MILK trio, od kil­ku lat roz­wi­ja serię per­for­man­sów, dla któ­rej oś sym­bo­licz­ną sta­no­wi figu­ra kamie­nia jako meta­fo­ra poli­tycz­nej natu­ry powierzch­ni (ciał, obiek­tów, gestów). 25 lip­ca i 22 sierp­nia zapro­si uczest­ni­ków i uczest­nicz­ki Ody­sei na per­for­ma­ce pt. „KIS­SING A ROCK”, któ­ry odbę­dzie się nad rze­ką Dłub­nią. Wyda­rze­nie będzie nawią­zy­wa­ło do histo­rii pięk­nej Zoś­ki – mło­do­pol­skiej model­ki, któ­ra pozo­wa­ła wie­lu kra­kow­skim mala­rzom. W 1927 roku jej cia­ło wyło­wio­no z rze­ki Dłubni.

Czwar­tek, 25 lip­ca / 17:30 / Teatr Łaź­nia Nowa

Czwar­tek, 22 sierp­nia / 17:30 / Teatr Łaź­nia Nowa

Biblio­te­ka Odde­chów i Współistnienie

„Biblio­te­ka odde­chów” to cykl spo­tkań i warsz­ta­tów z dr hab. Anną Nacher, w trak­cie któ­rych pra­ca z odde­chem, gło­sem i słu­cha­niem będzie prze­wod­ni­kiem w eks­plo­ra­cji świa­do­mo­ści cia­ła w prze­strze­ni i w rela­cji z inny­mi i Inny­mi (ludź­mi, rośli­na­mi, bez­po­śred­nim oto­cze­niem). Na pro­jekt zło­ży się pięć spo­tkań, któ­re odbę­dą się w róż­nych miej­scach Nowej Huty. Pierw­sze spo­tka­nie już 20 lip­ca o godz. 10:00, mię­dzy por­tem, a Ekospalarnią. 

– Spo­tka­my się w miej­scu „pomię­dzy” żywio­ła­mi i pomię­dzy histo­ria­mi. Z jed­nej stro­ny będzie opo­wieść o tym, co nie­sie ogień. Po dru­giej stro­nie port i zwią­za­ny z nim żywioł wody. Przyj­rzy­my się wła­snym archi­wom bez­de­chu: miej­scom, w któ­rych „tra­ci­my oddech”, meta­fo­rycz­nie i dosłow­nie – mówi dr hab. Anna Nacher. Uczest­ni­cy spo­tkań wybio­rą się rów­nież m.in. do schro­nów na osie­dlu Cen­trum A i daw­ne­go Por­tu Kujawy.

Sobo­ty:

20 lip­ca / 10:00–15:00 / Warsz­ta­ty mię­dzy żywio­ła­mi / mię­dzy por­tem a Ekospalarnią

3 sierp­nia / 10:00–15:00 / Warsz­ta­ty. Siła gło­su / os. Cen­trum A1

17 sierp­nia / 10:00–15:00 / Warsz­ta­ty. Napo­wie­trza­nie, nagło­so­wy­wa­nie / schro­ny – os. Cen­trum A1

31 sierp­nia / 10:00–15:00 / Warsz­ta­ty. Oddy­cha­jąc z tymi, co przed nami / Sta­wy Osa­do­we – Kujawy

31 sierp­nia / 17:00–18:30 / Pokaz insta­la­cji dźwię­ko­wej / schro­ny – os. Cen­trum A1

Do zie­lo­nych prze­strze­ni Nowej Huty, zapro­si uczest­ni­ków Ody­sei Marek Sty­czyń­ski, eks­pert w dzie­dzi­nie eko­lo­gii tere­nów gór­skich, zaj­mu­ją­cy się gatun­ko­wą ochro­ną roślin i zwie­rząt, rezer­wa­ta­mi przy­ro­dy i euro­pej­ską sie­cią obsza­rów Natu­ra 2000. Cykl pro­wa­dzo­nych przez nie­go spo­tkań i warsz­ta­tów tere­no­wych będzie nosił tytuł „Upra­wia­my współ­ist­nie­nie”. W ramach cyklu poja­wi się „Zie­lo­ny krę­go­słup Nowej Huty”, „Żywe tkan­ki mia­sta” i „Mia­sto kar­mią­ce”. Pierw­sze spo­tka­nie odbę­dzie się 27 lip­ca o godz. 11:00.  

Sobo­ty:

27 lip­ca / 11:00–16:00 / Zie­lo­ny krę­go­słup Nowej Huty / Dom Uto­pii i Zalew Nowohucki

10 sierp­nia / 11:00–16:00 / Żywe tkan­ki mia­sta / zapo­ra na Dłub­ni, u. Kaczeńcowa

24 sierp­nia / 12:00–17:00 / Mia­sto kar­mią­ce / Kopiec Wandy

„Dłu­gie uszy mędr­ca”. Kon­cer­ty Głę­bo­kie­go Słuchania

Moty­wem prze­wod­nim tego­rocz­nych Kon­cer­tów Głę­bo­kie­go Słu­cha­nia, któ­rych kura­to­rem jest muzyk i filo­zof – Rafał Mazur, będzie spo­sób doświad­cza­nia świa­ta przez dale­ko­wschod­nich mędr­ców-filo­zo­fów, stąd pod­ty­tuł „Dłu­gie uszy mędr­ca”. Łącz­nie odbę­dą się czte­ry kon­cer­ty ambien­to­we i dwa warsz­ta­ty dźwię­ko­we, m.in. z field recor­din­gu i edy­cji dźwię­ku, któ­re popro­wa­dzi sze­ściu muzy­ków w prze­strze­ni Nowej Huty i Domu Uto­pii. Naj­bliż­szy kon­cert odbę­dzie się 20 lip­ca, czy­li już w naj­bliż­szą sobo­tę o godz. 16:00 w Par­ku Szwedz­kim. Kon­cert popro­wa­dzi Paweł Pru­ski, któ­ry od lat zgłę­bia pogra­ni­cza muzy­ki ambien­to­wej i eks­pe­ry­men­tal­nej. Muzyk stwo­rzy kom­po­zy­cję dźwię­ko­wą wyobra­ża­ją­cą pej­zaż dźwię­ko­wy mia­sta przy­szło­ści, nakła­da­jąc autor­ską kom­po­zy­cję na współ­cze­sny pej­zaż dźwię­ko­wy Nowej Huty, aby w ostat­niej czę­ści kon­cer­tu cał­ko­wi­cie go zastąpić.

Kon­cer­ty – soboty:

20 lip­ca / 16:00 / Paweł Pru­ski / Park Szwedzki

27 lip­ca / 9:00 / Rafał Mazur / Plac przy Poczcie

24 sierp­nia / 18:00 / Woj­ciech Kiwer / tunel dla pie­szych przy ul. Kępskiej

31 sierp­nia / 8:00 / Kiku Day / Las Kra­ko­wian – ul. Bardosa

Warsz­ta­ty:

Sobo­ta, 10 sierp­nia / 18:00–21:00 / Głę­bo­kie słu­cha­nie jako prak­ty­ka sie­bie / Dom Utopii

Sobo­ta-nie­dzie­la, 17–18 sierp­nia / 16:00–19:00 i 11:00–14:00 / Dwu­dnio­we warsz­ta­ty field recor­din­gu i edy­cji dźwię­ku / Dom Uto­pii i okolice

Let­nie kino na dachu Domu Utopii

Pod­czas pię­ciu sobot­nich wie­czo­rów: 20, 27 lip­ca, 3, 10 i 17 sierp­nia (godz. 20:30), spo­tka­my się na dachu Domu Uto­pii, aby zoba­czyć fil­my wybra­ne przez Łuka­sza Macie­jew­skie­go. Pierw­szym z nich będzie Oska­ro­wa „Stre­fa inte­re­sów” w reży­se­rii Jona­tha­na Gla­ze­ra. Przed sean­sem, któ­ry odbę­dzie się 20 lip­ca, gospo­darz cyklu – Łukasz Macie­jew­ski, poroz­ma­wia z pro­du­cen­tem fil­mu, Bart­kiem Rainskim. 

Sobo­ty:

20 lip­ca / 20:30 / „Stre­fa inte­re­sów” / dach Domu Utopii

27 lip­ca / 20:30 / „Opa­da­ją­ce liście” / dach Domu Utopii

3 sierp­nia / 20:30 / „The Old Oak” / dach Domu Utopii

10 sierp­nia / 20:30 / „La Chi­me­ra” / dach Domu Utopii

17 sierp­nia / 20:30 / „Mat­ka sie­dzi z tyłu” / dach Domu Utopii

Her­ba­cia­na Jubilatka

Jed­nym z zało­żeń, któ­re przy­świe­ca Ody­sei Nowo­huc­kiej, jest włą­cza­nie miesz­kań­ców Nowej Huty i dzia­ła­ją­cych na jej tere­nie arty­stów oraz akty­wi­stów w reali­zo­wa­ne w ramach festi­wa­lu pro­jek­ty. Tuż przed spek­ta­kla­mi mul­ti­me­dial­ny­mi Milo­sha Luczyn­skie­go reali­zo­wa­ny będzie cykl spo­tkań kuli­nar­no-per­for­ma­tyw­nych pt. „Her­ba­cia­na Jubi­lat­ka”. Orga­ni­za­to­rzy zapro­si­li do nie­go sied­mio­ro nowo­huc­kich akty­wi­stów i akty­wi­stek, dzia­ła­ją­cych w róż­nych obsza­rach (od ogrod­nic­twa i eko­lo­gii, po archi­tek­tu­rę i sztu­kę), któ­rzy przy­go­tu­ją dla uczest­ni­ków autor­skie her­bat­ki i napa­ry. W tym m.in. „Bedu­iń­ską her­bat­kę z pusty­ni Wadi Rum” i „Cha­bry z meli­są cytry­no­wą”. Spo­tka­nia przy wspól­nym sto­le, sta­ną się oka­zją do roz­mów o dale­kich i bli­skich podró­żach, nowo­huc­kich odkry­ciach i inspi­ra­cjach, oraz miej­scach, któ­rych nie moż­na zna­leźć na żad­nej mapie.

Piąt­ki:

19 lipca/19:00 / Her­ba­ta z lila­ka i kiszo­ny arbuz/ daw­na restau­ra­cja Jubi­lat­ka (os. Teatral­ne 11)/ Łukasz Szy­dłak  

26 lip­ca / 19:00 / Pach­nie čabor! (Pchnie tymiankiem!)/ Vol­ha Salakheyeva

2 sierp­nia / 19:00 / Leśny spa­cer w Jubilatce/ Cecy­lia Ciechańska

9 sierp­nia / 18:30 / Bedu­iń­ska her­bat­ka z pusty­ni Wadi Rum/ Maciek Cze­kaj-Sło­wi­kow­ski  

16 sierp­nia / 18:30 / Her­bat­ka w szklan­ce z koszyczkiem/ Anna Rataj­czak-Kra­sic­ka

23 sierp­nia / 18:30 / Cha­bry z meli­są cytrynową/ Zuza Hecz­ko

30 sierp­nia / 18:30 / „Brud­na” her­ba­ta i cia­cho „nor­mal­ne­go” kształtu/ mariia Lem­perk

Wej­ściów­ki: bilety.laznianowa.pl

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celowego

#newsletter
Bądź na bieżąco