Zapraszamy do pracowni ceramicznej w Domu Utopii na nową odsłonę warsztatów z Paolo Spalluto. Tematem wiosennych twórczych działań będą ollasy.
Ollas to forma ceramiczna nawadniająca roślinę na poziomie jej korzeni. Zasada działania ollasu jest genialnie prosta. Wodoprzepuszczalne gliniane naczynie (z hiszpańskiego olla – garnek, kształtem przypominające dzban) zakopuje się w glebie, pozostawiając ponad jej powierzchnią szyjkę naczynia – posłuży do uzupełniania stopniowo wysączającej się wody. Jej szybkiemu odparowywaniu oraz wpadaniu owadów zapobiega zatyczka. Woda przenika do gleby i korzeni przez porowate ścianki w samoregulującym się procesie, którego prędkość uzależniona jest m.in. od ogólnego poziomu wilgoci w glebie oraz powietrzu. Wszystko to bez pomocy baterii, prądu czy mobilnych aplikacji.
To rozwiązanie o wiele korzystniejsze w porównaniu z upowszechnionym podlewaniem dużą ilością wody, która powodować może tak zwany „stres wodny”, i którą gleba odparuje zanim zostanie w pełni wykorzystana przez system korzeniowy rośliny. Pozwala to zaoszczędzić od 50 do 70% wody oraz minimalizuje czynności związane z podlewaniem.
Za ich jedyną wadę uznać wypada zatem to, że forma ollasa i jego znana już w starożytności skuteczność ukrywa się przed wzrokiem użytkowników pod powierzchnią gleby.
W ramach dwóch spotkań warsztatowych osoby uczestniczące wykonają pod czujnym okiem włoskiego artysty ceramika Paolo Spalluto dwa egzemplarze ollasów w wybranych przez siebie rozmiarach – pojemnościach. Dwa sobotnie spotkania potrwają łącznie 8 godzin. Glinę ceramiczną oraz opiekę artystyczną zapewnia Dom Utopii. Ollasy zabieramy do domu i wykorzystujemy w hodowli roślin.
Termin:
13 i 20 maja, 16:00-20:00 (dwudniowy warsztat)
Koszt warsztatu – 30zł za godzinę (240zł za jeden dwudniowy pakiet, trwający łącznie 8 godzin)
Liczba uczestników – 8 osób (bez limitów wiekowych).
Bilety do nabycia online w kasie Teatru Łaźnia Nowa.
Paolo Spalluto – artysta, ceramik, nauczyciel. Pochodzi z południa Włoch, z regionu Puglia, mieszka w Krakowie od 2009 roku, gdzie prowadzi autorską pracownię ceramiczną. Używa zróżnicowanych technik ceramicznych. Najchętniej pracuje nad niepowtarzalnymi obiektami ceramicznymi, które kreuje dla galerii sztuki oraz designu. Dużą wagę przykłada dużą wagę do używania materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu.