W 2022 r. zainicjowaliśmy projekt Archeologia Codzienności. Podczas pierwszej odsłony, zachęciliśmy Nowohucian, żeby podzielili się z nami archiwalnymi fotografiami ze swoich rodzinnych albumów i opowiedzieli związane z nimi historie. Wybrane fotografie i opowieści zaprezentowaliśmy podczas pokazów audio-wizualnych w przestrzeni Cepelixu przy placu Centralnym.
Tym razem poszukujemy archiwalnych fotografii, na których znajdują się budynki i miejsca, które już zniknęły z mapy Nowej Huty albo zmieniły swoją historyczną funkcję. Wybrane fotografie i związane z nimi wspomnienia – podobnie jak podczas pierwszej odsłony – zaprezentujemy jesienią w przestrzeni Cepelixu.
Dajcie znać jeśli macie takie skarby w swoich albumach. Ocalmy wspólnie to, co było drogie Waszym sercom albo sercom Waszych bliskich.
Piszcie do nas na adres: mwach@domutopii.pl i spoldzielnia@domutopii.pl Możecie też zostawić komentarz pod postem na który chętnie odpowiemy.
Zachęcamy i zapraszamy do wspólnych poszukiwań!
Wieża spadochronowa na łąkach nowohuckich, została zbudowana w 1953 roku. Do jej budowy (prawdopodobnie) wykorzystano stalową konstrukcję, którą wykorzystywano przy budowie linii wysokiego napięcia. W początkowym okresie była ogólnodostępna, w latach 60. wykorzystywali ją do ćwiczeń żołnierze z Dywizji Powietrzno-Desantowej. Została rozebrana na początku lat 70. W tle widoczne zabudowania Placu Centralnego, budynek kina „Światowid” oraz budynki mieszkalne na osiedlu A-0 A-PołudnieWnętrze salonu meblowego WPHM (Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Meblami) na parterze tzw. Bloku Francuskiego, na Osiedlu Centrum B. Lata 60. XXw. fot. Henryk Makarewicz/idealcity.pl Wnętrze księgarni „Domu Książki” na osiedlu Centrum C (C-31), parter. Wnętrze zaprojektował Marian Steczowicz. Na jej wystrój składały się ozdobne żyrandole, szafy i regały na książki oraz sztukateria (szczególnie widoczna na balkonie antresoli), która była wzorowana na sklepach warszawskiego MDM-u. Lata 60. XXw. fot. Henryk Makarewicz/idealcity.pl Kombinat metalurgiczny im. Lenina, wnętrze hali Stalowni Martenowskiej, hala pieców martenowskich, lata 60.
Stalownia Martenowska została uruchomiona w lutym 1955 roku, ostatni – dziesiąty piec – wybudowano w 1961 roku. Piece martenowskie używano do wytapiania stali z surówki odlewniczej i złomu stalowego. Piece pracowały przy udziale surówki płynnej, którą pobierano surówkowozami z mieszalników. Stal z pieców odbierana była z kadzi i rozlewana do wlewnic ustawionych na wozach podwlewnicWnętrze sklepu motoryzacyjnego w tzw. Bloku Szwedzkim, na Osiedlu Szklane Domy. Lata 60. XXw. fot. Henryk Makarewicz/idealcity.pl Wnętrze sklepu meblowego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w Bloku Francuskim na Osiedlu Centrum B. Lata 60. XXw. fot. Henryk Makarewicz/idealcity.pl Stary budynek, mieszkalny, pozostałość po dawnej zabudowie wsi, na terenie której wznoszono bloki mieszkalne Nowej Huty. Prawdopodobnie w strefie D i osiedli D-2 (Kolorowe) lub D-3 (Handlowe), czyli we wsi Czyżyny, koniec koniec lat 50. lub początek lat 60.Budynek pierwszego stacjonarnego kina w Nowej Hucie „Stal”, na osiedlu A-1 Północ (Willowe), wybudowane zostało w 1951 roku. Tutaj miał swoją siedzibę Amatorski Klub Filmowy Nowa Huta. W tle budowa osiedla A-11 (Stalowego) oraz osiedla B-1 (Szkolne). Widoczny fragment budynku Szkoły Podstawowej nr 83, która wtedy miała w nim swoją siedzibę, obecnie L.O. nr. XVI. W budynku dawnego kina mieści się szkolna sala gimnastyczna, l.50.XX w. Po prawej fragment budynku Żłobka nr. 5. fot. Wiktor Pental/idealcity.pl
Fot. Henryk Makarewicz/idealcity.pl oraz Wiktor Pental/idealcity.pl
#newsletter
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu obsługi sesji i statystyk odwiedzin. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym.
Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki. Przeczytaj naszą politykę prywatności i dowiedz się, jak chronimy dane osobowe.ZgodaPolityka prywatności