Miał trzydzieści cztery lata, był w wieku, kiedy głębokie refleksje nawiedzały go niestety rzadko, a na pewno nie dotyczyły rodziców. Rodzice byli czymś oczywistym, stałym i niezniszczalnym. A mama znienacka przeniosła się do innej kategorii. Nic wielkiego się nie stało, ale uchyliły się drzwi, z których istnienia nie zdawał sobie dotychczas sprawy. Przez wąską szparę spojrzał naraz inaczej. Już nie jak dziecko, ale jak ten, kto ma w sobie gotowość do martwienia się o przyszłość. Wtedy myślał, że gdy człowiek zapomina, co przed chwilą mówił, zaczyna się równia pochyła. Życie toczyło się dalej, ale czujność się wzmogła. To fragment książki „Poufne”, której autorem jest Mikołaj Grynberg.
Już jutro o godz. 20.30 będzie można się z nim spotkać na dachu Domu Utopii.
Mikołajem Grynberg jest znakomitym pisarzem, fotografem i specjalistą od historii rodzinnych. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Jest autorem albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Wydał trzy zbiory rozmów: „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” (2017), za który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i „Poufne” (2020). W 2021 roku wyreżyserował swój pierwszy film dokumentalny pt. „Dowód tożsamości”, będący zapisem rozmów z przedstawicielami różnych pokoleń polskich Żydów.
– Wejdziemy w świat historii, które nosimy w sobie – opowieści o rzeczach, ludziach i zdarzeniach kształtujących nasze życie i pamięć – mówi Olga Brzezińska, kuratorka cyklu „Widok z dachu świata”, która poprowadzi spotkanie.
Fragmenty książki „Poufne”, przeczyta Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
Wejściówki na to spotkanie znajdziecie tutaj: https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html…
Do zobaczenia na dachu!
Fot. Mikołaj Starzyński