Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki „Hanka. Opowieść o awansie” (Wydawnictwo Czarne), które odbędzie się 19 kwietnia o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Monika Ochędowska.
Maciej Jakubowiak na warsztat bierze swoją rodzinę, ale własna historia jest dla niego punktem wyjścia do przyjrzenia się awansowi społecznemu w szerszym ujęciu.
Jaką rolę naprawdę odgrywają w nim edukacja, państwo, praca?
Co nam po nim zostaje: opowieści rodziców i dziadków, stosunek do pieniędzy i podróży, a może brzuch?
I jak opisać to, że choć jest lepiej, to może nie do końca się udało?
Najpierw była Albina. Skończyła parę klas w wiejskiej szkole, na więcej nie pozwolił jej ojciec. Potem Hanka – już z maturą, pracowniczka biurowa kopalni, w młodości nawet sportsmenka. A po Hance – Maciek, absolwent dobrych studiów, miejska inteligencja. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.
Książka stanowi autobiograficzny esej, który z zacięciem bada skomplikowane i niejednokrotnie paradoksalne aspekty społecznego awansu. Opisując losy swojej rodziny od Albiny, poprzez Hankę, aż do Maćka, autor ukazuje trzy pokolenia zmieniające się w kontekście edukacji, pracy i statusu społecznego, jednocześnie zastanawiając się nad prawdziwą wartością i znaczeniem tych zmian.
Najważniejsze pytanie, jakie postawiono w książce, to czy proces, który zewnętrznie wydaje się być awansem społecznym, rzeczywiście nim jest. Jakubowiak rozważa, co oznacza być „lepszym” lub „gorszym” w kontekście historii własnej rodziny.
Dr Maciej Jakubowiak – eseista, redaktor wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek “Ostatni ludzie”, “Wymyślanie końca świata” oraz “Nieuchronny plagiat”. Jego teksty można też znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Książkach”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Laureat Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca, stypendium twórczego Miasta Krakowa i nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nominowany do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Odkryć Empiku. W 2017 roku obronił doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Monika Ochędowska – od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, dziennikarka i redaktorka Działu Kultury, wydawczyni strony TygodnikPowszechny.pl. W 2019 r. nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 r. członkini Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu herstorycznych spotkań literackich wokół książek z Czytelni Domu Utopii. Od kwietnia do czerwca będziemy spotykać się z zaproszonymi osobami, by porozmawiać o wybranych publikacjach z naszego księgozbioru. Motywem przewodnim cyklu są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe. Te, które inspirują, tłumaczą, przecierają szlaki. Wybrane publikacje są punktem wyjścia do dyskusji wokół herstorii poszczególnych bohaterek literackich, a także realnych postaci.
Wejściówki na spotkanie (w cenie 10zł) dostępne są w kasie online Teatru Łaźnia Nowa.
Fot. Zofia Dimitrijević