Spa­ce­ro­wy­kła­dy tere­no­we – grzy­by i nie­to­pe­rze w Nowej Hucie

Kto zamiesz­ku­je Nową Hutę? Posta­no­wi­li­śmy zak­tu­ali­zo­wać sta­tus mieszkańców_mieszkanek dziel­ni­cy, uwzględ­nia­jąc nie tyl­ko antro­po­cen­trycz­ną per­spek­ty­wę, ale też – a może przede wszyst­kim – współ­za­miesz­ku­ją­ce nowo­huc­ką prze­strzeń inne gatun­ki, isto­ty nie­ludz­kie. Takie sze­ro­kie spoj­rze­nie było do tej pory pomi­ja­ne w dys­kur­sie doty­czą­cym Nowej Huty.

Zapra­sza­my Was na eks­cy­tu­ją­ce spa­ce­ry śla­da­mi nowo­huc­kich grzy­bów i nie­to­pe­rzy. Bile­ty znaj­dzie­cie tutaj.

Grzy­by w Nowej Hucie

Pozwól­cie, że przed­sta­wi­my Wam kil­ka z naszych pomi­ja­nych dotąd sąsiadek_sąsiadów: pła­sko­le­pek podu­szecz­ko­wa­ty, wło­śnicz­ka, trzę­sak poma­rań­czo­wo­żół­ty, chro­bo­tek strzę­pia­sty, roz­sz­czep­ka pospo­li­ta, próch­ni­lec maczu­go­wa­ty, kisiel­ni­ca kędzierzawa.

Prze­wod­ni­kiem po fascy­nu­ją­cym świe­cie nowo­huc­kich grzy­bów będzie Ryszard Jani­czek, autor pro­fi­lu Grzy­by w Nowej Hucie, któ­ry w miej­skim bio­to­pie dziel­ni­cy roz­po­znał już ponad 300 gatun­ków, w tym sta­no­wi­ska grzy­ba chronionego.

Zaczę­li­śmy w nie­dzie­lę 3 lip­ca o godz. 10:00 w Domu Uto­pii, a na kolej­ny spa­cer w poszu­ki­wa­niu nowo­huc­kich grzy­bów zapra­sza­my do Par­ku Lot­ni­ków Pol­skich 10 lip­ca o godz. 17:00 (zbiór­ka przy fon­tan­nie od stro­ny al. Jana Paw­ła ii).

Pro­wa­dze­nie: Ryszard Jani­czek (Grzy­by w Nowej Hucie)

Nie­to­pe­rze w Nowej Hucie

W Pol­sce wystę­pu­je ok. 30 gatun­ków nie­to­pe­rzy, część z nich zasi­la fau­nę miej­ską sta­no­wiąc istot­ny ele­ment eko­sys­te­mu, m. in. przy­czy­nia­jąc się do reduk­cji owa­dów uzna­wa­nych przez czło­wie­ka za natręt­ne. Obję­te ochro­ną – potrze­bu­ją rów­nież naszej ochro­ny. Postę­pu­ją­ca reduk­cja sta­ro­drze­wu w mie­ście ani­hi­lu­je ich natu­ral­ne sie­dli­ska, a ter­mo­mo­der­ni­za­cja budyn­ków zamy­ka dostęp do prze­strze­ni alter­na­tyw­nych – stry­chów i piwnic.

Na spa­cer zapra­sza­my do Domu Uto­pii 8 lip­ca o godz. 19:00. Nie­to­pe­rzy będzie­my poszu­ki­wać za pomo­cą detek­to­rów ultra­so­nicz­nych, zaini­cju­je­my też akcję budo­wa­nia i mon­ta­żu budek dla nietoperzy.

Pro­wa­dze­nie: dr Andrea Pere­swiet-Sol­tan – reali­zu­je warsz­ta­ty i semi­na­ria w Wene­cji, Padwie i Fer­ra­rze, jest cenio­nym chi­rop­te­ro­lo­giem w świe­cie nauko­wym. Prze­mie­rza trud­no dostęp­ne jaski­nie i wyso­kie góry, obser­wu­je nie­to­pe­rze i uczy na ich temat. W Kra­ko­wie ze stu­den­ta­mi bio­lo­gii pro­wa­dzi wie­lo­let­ni moni­to­ring nie­to­pe­rzy w par­kach miejskich.

Współ­pra­ca mery­to­rycz­na: dr Bar­ba­ra Miękina

Spa­cer reali­zo­wa­ny w part­ner­stwie z Insty­tu­tem Sys­te­ma­ty­ki i Ewo­lu­cji Zwie­rząt Pol­skiej Aka­de­mii Nauk.

Spa­ce­ry reali­zo­wa­ne są w ramach serii „Warsz­ta­ty soli­dar­no­ści międzygatunkowej”.

Ten pro­gram badaw­czy został roz­pi­sa­ny na sze­reg spo­tkań, warsz­ta­tów, dzia­łań per­for­ma­tyw­nych i wysta­wien­ni­czych, któ­re zre­ali­zu­je­my przy zaan­ga­żo­wa­niu arty­stek i arty­stów, bada­czek i bada­czy, hob­by­stów – fascy­na­tów i fascy­na­tek nowo­huc­kiej fau­ny i flo­ry i nie tylko. 

kura­tor cyklu: Łukasz Trzciński

#newsletter
Bądź na bieżąco